HANiFDOSTLAR.NET

Kuran Müslümanı

(Şahıs odaklı din anlayışından Allah odaklı din anlayışına...)

Ana Sayfa Hanif Mumin  Iste Kuran Kurandaki Din  Kur'an Yolu  Meal Dinle Sohbet Odasi Hanifler E- Kitaplik Kütüb-i Sitte ?  ingilizce Site Kuran islami Aliaksoy Org  Hasanakcay Net Tebyin-ül Kur'an Önerdiğimiz Siteler Bize Ulasin

- Konulara Göre Fihrist

- Saçma Hadisler

- Hadislerin-Sünnetin İncelemesi

- Haniflikle İlgili Sorular Cevaplar

- Misakın Elçisi Kim?

- Kuranda Namaz/Salat

- Onaylayan Nebi

- Kuranda Namaz/Salat

- Enbiya 104

- Kuranda Yeminler

- Adem Hakkında Sorular

- Ganimetleri Resulün Eline Nasıl Vereceğiz?

- Allahın ındinde YIL ve DOLUNAYLAR

- Abese ve Tevella

- Hadisçilerce Tahrif Edilen Ayetler

- Mübarek Yer, Mübarek Vakit

- Arkadaş Peygamber

- Kuranın İndirilişinden Günümüze Gelişi

- Bir Türban Sorusu

- Kuran ve Bize Öğretilenlerin Farkı

- Namazın Kılınışı

- Hadislere Göre Namaz

- Kuranda Salat Namaz mıdır?

- Kuran Yetmez Diyen Uydurukçular

- Bizler Hanif Dostlarız

- Sahih Hadis mi İstersiniz?

- Hakkı Yılmaz'ın Tebyin Çalışması

- Kur'anı Anlamada Metodoloji

- Tarikatçıların Çarpıttığı Birkaç Ayet

- Nasıl Kur'an Okuyalım?

- Kur'anı Kerim Nedir?

- Kur'anda Oruç

- Allah'sız Bir Din ve Allah'sız Bir Kur'an İnancı

- Kuransız Bir İslam Anlayışı ve Müşrikleşme

- Meal Çalışmasına Davet

- Allah Şahit Olarak Kafi Değil mi?

- Doğru Hadisleri Ne Yapacağız?

- Kur'andaki Muhammed ve Peygamberlerin Misyonu

- Mahrem, Avret, Ziynet

- Nur Suresi Çeviri-Yorum

- Cilbab

- Resule İtaat Ne Demektir?

- Hadis Kalburcuları ve Kalburları

- Kur'anı Kerim'in İndiriliş Gayesi

- Kur'anda Amellere Karşı Cahili Yaklaşım

- İslamdışı İnanışlara Kur'andan Örnekler

- Biri Şu Haram Üretim Tesislerini Kapatsın

- Tasavvufta İslam Var mı?

- İslamda Delil Sorunu

- Kurban Kesmek

- İlahi Hitabın Serüveni

- Ecel Nedir?

- Şirk, İşrak, Müşrik, Müşareke, Müşterik

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Peygamberlere Karşı Rabbani Yaklaşımlar

- Salat-ı Tefriciye yada Zikri Çarpıtmaya Bir Örnek

- Mucize Nedir?

- Ayrılıkların Nedenleri

- Sıfır Hata veya Kur'an

- Haniflik Nedir?

- Rabıta İle Şeyhlere Tapanlar

- Hadis Zindanının Mezhepçi Mahkumları

- İslam Dininin Öğrenilmesinde Kaynak Sorunu

- Fasık ve Münafıkların Genel Tanımlaması

- Hadisler, Hıristiyanlık ve Selman Rüştü

- Kur'anı kerim'in İndiriliş Gayesi

- Müstekbirlere Karşı Cahili Yaklaşım

- Halis-Hanif İslam

- Kur'anda Şefaat

- Fuhuş Tellalı Tefsirciler

- Hayızlıyken Neden Namaz Kılınmasın?

- Cebrail, Vahiy, Melek

- Dindarlıkta Müşrikleşme Temayülü

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Yaratılış, Adem, Havva

- Kur'an Yerel mi, Evrensel mi?

- Reform Dinde mi, Dindarlıkta mı?

- Ne Mutlu Tağutu Olmayanlara

- Peygambere Saygı(?)

- Hadislere Kanıt Diye Gösterilen Ayetler

- Allah Nazara Karışmadı mı?

- Kur'anı Kerimle Amel Etmek Mümkün mü?

- Kur'anda İnkar Edenlerin Vasıfları

- Müminlerin Vasıfları

- Allah'ın Vasıfları

- Kur'anın Vasıfları

- Dine Karşı Cahili Yaklaşımlar

- Kur'an Merkezli Din

- İrin Küpü Patladı; Mevlana

- Hurafe ve Bidatlar

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Hz. İsa'nın Ölümü

- Allah'ın Mesajının Adı: Kelamullah

- Allah'ın Resule Uyarıları

- Kur'ana Göre Tenkit ve Eleştiri Nasıl Olmalı?

- Kur'anda Sevgi

- Sofuların Devlet Desteğiyle Desteklenmesi

- Hans Von Aiberg Aldatmacası

- Kabir Azabı Safsatası

- Kur'an Kıssalarının Önemi; Masal Değiller

- Kur'anda Toplumsal Sünnetler

- Tefsirde İsrailiyyat

- Kardeş Evliliği Olmadan Çoğalma

- Hans Von Aiberg Tutuklandı

- Kur'anda Tevbe Kavramı

- Yaşar Nuri Öztürk'ün Yorumuyla Namaz

- Karadelikler; Bir Büyük Yemin

- Mezhepçilerin Ümmi Açmazı

- Kabe Nedir? Mekkede midir, Kudüste mi?

- Kur'anda Ruh Kavramı

- Kur'anda Nefs Kavramı

- Amin Kavramı ve Putperestlik

- Diyanet İşleri Başkanlığının Sitemize Cevabına Cevaplar

- Resul ve Nebi -1

- Resul ve Nebi -2

- Sapık Bir Fırka: Hansçılar

- Cihad mı, Çapulculuk mu?

- Kur'an Deyip Namazı Yok Sayanlar

- Cennete Sadece Müslümanlar mı Girecek?

- Kur'anda El Kesme Cezası var mı?

- Nazar veya Göz Değmesi Var mı?

- Şehadet Getir, Münafık(?) Ol

- Kur'anda Eleştiri Metodu

- Hacc Mekkede mi, Bekkede mi?

- İslami Tebliğde Kur'an Metodu

- Saptırılan Kavram: Mekruh

- Kur'anda Cuma Namazı var mı?

- Of Be Kader, Allah mı Suçlu Yoksa Biz mi?

- Kader Açısından Cebir ve İhtiyar

- Baban Peygamber Olsa Ne Yazar

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Vahdet-i Vücud, Şirkin Alası

- Tasavvufi Bilginin Kaynağı Vahiy mi?

- İslam'da Resullük Son Bulmuştur

- Teveffi Kelimesi ve Arap Dili

- Tasavvuf Üzerine Düşünceler

- Nefis Mertebelerinin İç Yüzü

- Allah Rızası Anonim Şirketi; Tarikatlar

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -1

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -2

- Nakşi Şeyhi Allah'ın Avukatı mı?

- Kur'anda "ve+la" Öbeği

- Putlar ve Tapanlar

- Son Peygamberimizin Okuma Yazması

- Mesih ve çarpıtılan Bir Ayet

- Hac İzlenimleri

- "Üzerinde 19 var" da Son Nokta

- Secde Emri

- Kur'andaki Hac

- Aracıların Gaybı Bildiği İnancı

- Tarikatçı - Müşrik Karşılaştırması

- Gazali'nin Kadına Bakışı

- Kur'anda Kadına Verilen Önem

- Başörtüsü Allah'ın Emri Değil

- Başörtüsü Takmak Kur'anda Var mı?

- Kur'anda Kadın Dövmek Var mı?

- Cariye, Köle; Utanmaz Mealciler

- Kadına Yönelik Şiddet

- Sünnet Edilen Kızın Öyküsü

- Erkekçe ve Kadınca Meal Konusu, Nebe 33. Ayet

- Harem - Selamlık Kimin Emri?

- Zina, Evlilik ve Örtünme Adabı

- Cariyeleri Aç, Hür Kadınları Kapat (!)

- Çok Eşliliği Yasaklayan Ayetler

- Kur'ana Göre Evlilik Hukuku

- 2 Kadın = 1 Erkek, Uydurma mı?

- Danimarkalı mı Sapık, Buhari mi?

- Ebu Hanife, Cariyenin Avreti

- Nisa 25, Hür Kadın ve Fahişe İfadesi

- Maymunların Hadisi ve Recm Vahşeti

- Hz. Muhammed'in Tebliği

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Angarya Haline Getirilen İbadet

- Buhari'nin Hadislerini Buhari Yazmamıştır

- Hadis ve Sünnet Gerçeği

- Uydurma Hadisler, İslamın Kara Boyası

- Hadisler Dinin kaynağı Olamaz

- Uydurmaların Sınırı Yok; Şeytan Geyiği

- Beşeri Hükümler Neden Kutsal Oluyor?

- Hadis - Kur'an Çelişkisi

- Kur'anda/Dinde Olanlar ve Olmayanlar

- Cehennem'den Çıkış Yok

- Kur'anda Tağut

- Ebu Hureyre Gerçekte Kimdir?

- Hadis - Mantık Çelişkileri

- Kurban ve Kurban Bayramı Nereden Geliyor?

- Hadislere Göre Kur'an Eksiktir

- Bildiri: İslam Anlayışında Reform

- Arapça mı, Arap Saçı mı?

- Koca mı Üstün, Allah mı?

- Esbab-ı Nüzül Komedi Hadisleri

- İşte Geleneğin Dini

- Ulul Emir İle Kim Kastediliyor?

- Kul Hakkı

- Yezidi Bir Gelenek: Aşure Tatlısı

- Hz. İbrahim'den Asrımıza Dersler

- Taklitçiliğin Boyutları

- Seb-ul Mesani Nedir?

- Kelle Sayılarak Gerçek Bulmak

- Kıyamet - Mahşer Günü ve Sonrası

- Kur'anda Namaz Vakitleri

- Kur'anda Cuma Konusu

- Salih Olmak Yetmez

- Hudeybiye Anlaşması Uydurma mı?

- Kitap Yüklü Eşekler

- Kur'andaki Hac

- Hz. Nuh'un Oğlu Kimdi? İftira mı?

- Ruhun Ağırlığına Başka Bakış

- Hz. İbrahim Yalancı Değildi

- İncil'de Kadına Bakış

- Şirkin Büyüğü Küçüğü Olur mu?

- Kur'andaki Abdest ve Hijyen

- Din de Bir Araçtır

- Kur'an Okumanın Zararları

- Kur'anda Dua Ayetleri

- Kur'anda Tarih Kavramı ve Bilinci

- Şekilsel Secde Kur'anda Yok mu?

- Salat ve salatı İkame

- Kur'andaki Emr Kavramı Üzerine

- Dindar İnsanlar Şirk Koşar

- Alak Suresinin İlk Beş Ayeti

- Men Arefe'nin Çözümü

- Kur'andaki Av Yasağı

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Din Büyüklerini Tanrılaştırma

- Allah'a ve Muhammed'e Değil

- Kur'andaki Örnek Tevekkül

- Şekilsel Rüku Kur'anda Yok mu?

- Hz. İbrahim Kuşları Kesti mi?

- Ehli Sünnet Dininin Anayasası

- İnsan Allah'ın Halifesi mi?

- Kur'an Üzerinde Düşünmek

- Şirkin Kuyusuna Düşenlere Uyarılar

- Kur'an Ölülere Okunmak İçin mi İndirildi?

- Ayda Okunan Kur'an Masalı

- Hz. İbrahim, Safa ve Merve Masal mı?

- "Haç"er-ul Esved (!)

- Mevlana Sahte Bir Peygamber Değil mi?

- Tasavvufun Tanrısı İki Zıttır

- Kur'andaki Tasavvuf: Teveccüh

- Önce Batıl ve Hurafe İle Savaşalım

- Resuller Haram Kılamaz mı?

- Elçi Muhammed ile İnsan Muhammed'in Farkı

- Tarikatlarda Aracılar Rezaleti

- Nur Suresi 31. Ayet Nasıl Çarpıtılıyor?

- Sırat Kıldan İnce, Kılıçtan Keskin mi?

- Kur'anda Zalimler

- Bütün Mehdileri Çöpe Atıyoruz

- Kur'ana Göre Ramazan Ayı ve Haram Aylar

- Tasavvufçuların İlahı; Varlık ve Yokluk

- Tasavvufçuların Küçük Putları

- Sünnet Etmek yaratılışı Değiştirmedir

- Son Peygamberimizin Mektupları

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Mescid-i Aksa Nerede?

- Büyük Kandırmaca: Hadis

- Kur'an Neden Arapça Olarak İndirilmiştir?

- Kimin dini? Kimin Kitabı? Kimin Meali?

- Evliya Kelimesinin geçtiği Ayetler

- Şimdiye Kadar Yaşanan İslam

- Ayın Yarılması Diye Bir Mucize Yoktur

- Kabe Dikili Taş Değil mi?

Up | Down | Top | Bottom

Şu da emredildi: Yüzünü dine bir Hanif olarak çevir. Sakın müşriklerden olma.

Yunus Suresi 105

Ben bir Hanif olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Müşriklerden değilim ben.

Enam Suresi 79

İbrahim ne bir Yahudi idi, ne de bir Hıristiyan. O sadece hanif bir müslümandı. O müşriklerden değildi.

Ali İmran Suresi 67

Şu da kuşkusuz ki, İbrahim başlıbaşına bir ümmetti; bir Hanif olarak Allah'ın önünde eğiliyordu. Müşriklerden değildi.

Nahl Suresi 123

De ki Allah doğrusunu söylemiştir / vaadinde sadıktır.Haydi artık Hanif olarak İbrahim'in Milleti'ne uyun! Müşriklerden değildi o.

Ali İmran Suresi 95

Allah'a ortak koşmadan, Hanifler olarak... Allah'a ortak koşan kişi, gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışıyor veya rüzgar onu uzak bir yere fırlatıp atıyor gibidir.

Hacc Suresi 31

Up | Down | Top | Bottom

HABERLER

Hanif Islam

Alıntılar, Makaleler
 Hanif Dostlar Ana Sayfa -> Alıntılar, Makaleler
Konu Konu: Sn Edip Yüksel’in Makalesi Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazanlarda
Gönderi << Önceki Konu | Sonraki Konu >>
herakles79
Newbie
Newbie

Katılma Tarihi: 04 temmuz 2006
Yer: Turks and Caicos Islands
Gönderilenler: 28
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı herakles79

Cam Evdeki Çıplak Papa
Kalabalığın Arasındaki Sapanlı bir Çocuk

(Bu makale A Naked Pope in a Glass House başlıklı makalenin çevirisidir)

Quote:

"İmparator, cihad konusu hakkında konuşmaya gelir. Ve şöyle der, alıntı yapıyorum: 'Bana Muhammed'in yeni diye getirdiği nedir, sadece onu gösterin. Burada sadece şer ve insanlık dışı şeyler bulursunuz. Tıpkı kendi inancını kılıcıyla yayma yönetiminde olduğu gibi' ". (Papa: Şiddetle Dine Çevirme İlahi Değil, Eylül 12, 2006, Associated Press, ve CNN)

(Bu konuşmanın tam metni Vatikan'ın resmi sitesinde bulunabilir: http://www.vatican.va/holy_father/benedict_xvi/speeches/2006 /september/documents/hf_ben-xvi_spe_20060912_university-rege nsburg_en.html)

“Şimdi git, Amalekliler'e saldır ve onlara ait her şeyi tamamen yok et, hiçbirini ayırt etmeden; her bir erkeği ve kadını, çocuğu ve bebeği, öküzü ve koyunu, deveyi ve eşeği katlet." (1.Samuel 15:3)

“Ve (Musa) onlara şöyle dedi: İsrail'in Tanrısı RAB diyor ki: Herkes kılıcını kuşansın. Ordugâhta kapı kapı dolaşarak kardeşini, komşusunu, yakınını öldürsün. Ve Levililer’in çocukları Musa'nın buyruğunu yerine getirdiler. O gün halktan üç bine yakın adam katledildi.” (Çıkış 32:27-28)

“Sanmayın ki Kutsal Yasa'yı ya da Peygamberlerin sözlerini geçersiz kılmak için geldim: Ben yok etmeye değil, tamamlamaya geldim. Size doğrusunu söyleyeyim; gökyüzü ve yeryüzü ortadan kalkmadan, hepsi tamamlanana kadar Kutsal Yasa'dan bir zerre bir harf ya da bir nokta bile eksilmeyecek.” (Matta 5:17-18)

“Sanmayın ki ben yeryüzüne barış getirmek için geldim. Ben barış değil, kılıç getirmek için geldim.” (Matta 10:34)

“1231 yılında, Papa IX. Gregory itiraf etmiş olanlar ve pişman olanlar için faydalı bir kefaretle ömür boyu hapis cesasını ve ısrar eden asi/kâfirlere ise idam cezasını ön gören bir yasa çıkarttı. Laik otoritelerin görevi ise bu işleri tamamlamaktı. Birçok engizisyoncu diğer sınıflara üye olmasına veya laik ruhban sınıfı üyeleri olmalarna rağmen, Papa Gregory piskoposları ve başpiskoposları bu görev konusunda rahatlattı ve bu görevi Dominikan Tarikatına verdi... Cezalar kliseleri ziyaret etmekten, hacca gitmeye, lanet haçını takmaktan hapis cezalarına kadar değişiyordu ve eğer zındıklık veya mürtedlikle suçlanan kişi tevbe etmezse ölüm cezasına kadar varıyordu. Ölüm kazıkta yakarak gerçekleştirilirdi ve laik otoriteler tarafından tamamlanırdı. Bazı ciddi olaylarda, sanık prosedürler yerine getirilemeden öldüğünde ise onun kalıntıları mezardan çıkarılabilir ve yakılabilirdi. Ölüm veya ömür boyu hapis cezasının yanısıra her defasında sanığın tüm mal varlığına da el konulurdu. (Engizisyon, http://galileo.rice.edu/chr/inquisition.html)

Bir başnot ile başlayayım. Bu makalede geçen Batı, Hıristiyan, Hıristiyanlar, Müslümanlar ve Müslüman Dünyası kelimeleri genel anlamda kullanılmıştır. Çünkü her birinin ayrı ayrı mezhep ve bölümleri vardır ve bu makalenin başlığı bu belirsizliği açığa kavuşturmayla ilgili değildir.

Ben İsa’yı ve onun mesajını barışın ve sağduyunun mesajı olarak kabul ederim ve böyle bir mesajı teşvik eden İncil ayetlerini de onaylarım. Ancak, aynısını Eski Ahitteki siddet ve zulümü teşvik eden pek çok ayet için söyleyemem ve ben bunları Yardımsever ve Adil bir Tanrı'nın talimatları olarak kabul edemem. Ayrıca, Amerika'dan sözederken, genellikle Amerikan hükümetini, Amerikan halkının iradesini değil de büyük şirketlerin iradesini temsil eden US-Inc'i, evanjelik örgütleri ve AIPAC gibi güçlü lobileri kastederim.

Papa'yı desteklemiyorsanız bu makaleyi dini değerlerinize bir saldırı gibi olarak değerlendirmemelisiniz, zira Papa’nın İslam’a saldırması sadece dini veya teolojik bir eleştiri değildir. Papa’nın bu eleştirisi, sağcı Hıristiyan seçmenler tarafından desteklenen işgalci US-Inc. Kuvvetlerinin şimdiye kadar Irak’ta 600,000 civarında Iraklıyı ölüme götüren, milyonlarca çocuğu öksüz bırakan ve halkını yaralayan bir iç savaşa sebep olduğu esnada yapılması sinsi bir siyasal tahriktir. Siz, aynı kuvvetlerin açık ve gizli hapishanelerde işkencenin bütün türlerini uyguladığını ve savunduğunu ve çoğunlukla çocuklardan oluşan Lübnanlı sivillerin binlercesinin öldürülmesiyle sonuçlanan, Lübnan'ın istila edilmesi ve altyapısının yok edilmesi için Ortadoğu'daki müttefiğine yeşil ışık yaktığını da hesaba katmalısınız. Bu çocuk elindeki sapan ile papazların ve mollaların camdan evlerini nişan alarak her zaman kalabalıkta haykırmaz. Eğer siz bu çocuğu merak ediyorsanız, onu etrafta şarkı söylerken ve elinde çiçeklerle konuşurken görebilirsiniz. Ama bu kez, imparatorun en üst ruhbanı ile birlikte gerçeklere, barışa ve adalete karşı alçak ve ikiyüzlü bir yöntemle savaş ilan etmesi geçici olarak çocuğu kalabalıkta bağırmaya zorladı. Evet, İmparator ve onun Papa’sı Çırılçıplak!

Siz gösterişli giysiler giyen ve kafalarında takke/hale ile gezen kişilerden etkilenen biri misiniz bimem: Ben etkilenmem. Ben ne Mollaların uzun sakallarından ve türbanlarından ne de keşişlerin alınlarındaki noktalardan ve dudaklarından dökülen klasik dualardan etkilenmem. Ben kutsal mutsal kişilerden etkilenmem; özellikle renkli ve komik başlıklar, kaftanlar, şallar, allı pullu giysiler, cüppeler ve daha nice zımbırtılar ile donanmış papaz kıyafetiyle ortaya çıkıp ciddi bir edayla şov yapanlardan hiç etkilenmem. Ben, duman çıkaran bir aleti elinde sallayan ve aspergillium denen yuvarlak bir kabı sallayarak koyun sürüsü derecesine kadar aşağılanan kalabalığın üzerine “kutsal su” serpen yaşlı bir adamı görünce güleyim mi ağlayayım mı, bir türlü karar veremiyorum.

Papazların kaseyle, sayvanla ve patenle şarap ve ekmek ikram ettiği, ve cemaatinden bunları gerçekten kendi kurtarıcılarının eti ve kanı olarak kabul etmelerini istediği yamyamlık adetlerine özentili bir törene şahit olduğumda midem bulanıyor.

İnsan nüfusunun neredeyse çeyreğinin, “yanılmazlık” pozlarına yatan bir adama hayran olduğunu gördüğümde, insanlığa dair ümidimi kaybederim. Kazıklarda insanları yakan, cadı avına çıkan, dünyanın güneşin etrafında dönmesini durdurmaya çalışan, cennet tapuları satan, kanlı haçlı seferleri için fetva veren, köleliği ve ırkçılığı vaftiz eden ve emperyalizmin makamına göre danseden, ve tüm bunlara rağmen “yanılmaz” varsayılan bir papalık zincirini izleyen bir adamı ciddiye alan kalabalıklar benim insanlığa olan güvenimi sarsıyor. Hıristiyanların Tanrı'ya yakıştırdığı “Baba” lakabını kendisi için kullanacak kadar firavunlaşan ve “Baba” adına insanları affetmeye hakkı olduğunu iddia edecek kadar haddini aşan bir adamın henüz Guinnes Rekorlar Kitabı’na dünyanın en büyük sahtekarı ve şarlatanı olarak girememiş olduğunu görünce, ben insanlığın dürüstlüğüne olan inancımı yitiriyorum.

Nitekim, rasyonel bir monoteist olan Thomas Jefferson papaları ve erkanını İsa'nın düşmanı ve aydınlığın karşıtı karanlıklar olarak görüyor:

Quote:

"Efendilerinin saf ve kutsal öğretilerini öylesine suistimal eden ve ticaretlerinin entrikalarını gizli tutma konusunda beni hiçbir yükümlülüğün altında bırakmayan ruhbanları iyi suistimal ederim. İsa'nın gerçek sistemi ile kendilerini varlık ve gücün üstün aletleri kılmak için diktikleri yapay yapılar benim görüşümde ışık ve karanlık gibi birbirinden farklıdır. Ve ben, onları kahinlerle ve ölü falcılarıyla aynı sıraya koyarken, İsa'yı ahlak reformcularının ve ruhban sınıfını kamçılayanların en büyükleri arasında yerleştiririm. Nitekim onlar, onu öylesine hissettiler, ölüm ile onu susturuncaya kadar dinlenmediler." (Thomas Jefferson, Charles Clay'e Mektuplar, Jan 29, 1815)

Bu yüzden, tarihsel saçmalık ve şiddetin papalık boyutundaki bir reenkarnasyonun mantık ve barış hakkında dünyaya vaaz verdiğini duyduğumda ilk tepkim yüzümde bir gülümsemeydi; zira böylesi bir çelişki o tarihsel saçmalık tiyatrosuyla tam tamına uyuşuyordu. Bu durum, en az Usama Bin Ladin’in veya onun Evanjelik ikizi olan George W. Bush'un dünyaya barış ve mantık hakkında vaaz vermesi kadar saçmadır. Ancak, yaklaşık bir milyar insanın bu adamın sözünü ciddiye aldığını ve dünyanın tek süper gücünün kandini Tanrının elçisi sanan evanjelist bir salak tarafından yürütüldüğünü hatırladığımda gülümsemem geçti: Bu dünyanın sonuyla ilgili bir başka delil olmalıydı! Dikkatinizi çekerim, Yehova Şahitleri; bu kez tutturabilirsiniz!

Papa’nın sözkonusu konuşmasındaki İslam ve Muhammed betimlemesi bana Karl Marx’ı ve onun ünlü “Din halkın afyonudur” sözünü hatırlattı. Marx sadece kutsal Janus’un bir yüzünü tarif etmişti. Ama, Papa’nın İslam’a saldıran konuşmasıyla ürettiği şey halk için bir afyon değildi. Evanjelik Haçlılar, Neoconlar, Siyonistler, Sünni ve Şii radikaller ve Taliban koalisyonunun yaktığı ateşe atılan kutsal bir yakıttı. Bu, Papa’nın bir başka soykırımı, bir Üçüncü Dünya savaşını veya Onuncu Haçlı seferini kutsama yöntemiydi. Bu Papa’nın Geride-Kalan (Left-behind) Hıristiyan'ın kendi kendini gerçekleştiren Armagedon kehanetine eşlik etme şekliydi. Bu öylesine yapılmış önemsiz kutsal gaflardan biri değildi; bu, global hegemonyanın kolonyalist politikasına katıldıklarını ilan eden kurnaz ve siyasi bir göz kırpmaydı.

Benim Katolik Hıristiyanlar dahil bir çok farklı dinlere mensup pek çok yakın arkadaşım var. Onları sever ve onlara saygı duyarım; ancak bana vaaz vermeye kalktıklarında, onların mantıksız inançlarına saygı duyduğumu belirterek bir ikiyüzlü gibi davranmam. Ben kendimi mantıklı bir Tektanrıcı/Monoteist olarak görüyorum, ve insanlık tarinde pek çok çileye ve trajediye neden olan insan idolleri yarattıkları ve mantıksız dogmaları vaaz ettikleri için organize dinlere karşı pek saygı duymam.

Brahmalar, mollalar, ayetullahlar, gurular, papazlar, rahipler, piskoposlar ve Papa gibi dini güç simsarlarının ahlaki ve entelektüel dürüstlüğünün ikinci el araba satıcısının bile aşağısında olduğunu düşünmekteyim; zira her takkenin ve cübbenin, her sarığın ve sakalın din adamları, kitlelerin aklına tecavüz etmekte ve ulusların zenginliklerini sömürmektedirler. İkinci el araba satıcısıyla yapacağınız bir pazarlık size pahalı da olsa bir ikinci el araba sağlayabilir, ancak bir papazla yapacağınız bir pazarlık size Tanrı hakkında, yaşam ve ölüm hakkında bol yalanlar, akıllara zarar çelişkiler, karmaşık aptalca ritüeller, ilim dışı ve rasyonel olmayan dogmalar, ve bazen de kanlı cihat ve haçlı seferleri getirecektir.

Tabi ki, organize dinler içinde Quakers ve Yehova Şahitleri gibi, Bahaîler ve Sufiler gibi; sosyal ve politik yönden yararlı tavırlarıyla kendilerini affettiren istisnalar da vardır. Elbette, Katolik Kilisesinin rütbeleri arasında da istisnalar vardır; bazı din adamları misyonlarına gerçekten safça ve dürüstçe inanabilir ve övgüye değer sosyal ve siyasal fikirlere sahip olabilir, tıpkı ülkesine yaşatılan sıkıntılarda rahiplerin rolünü dürüstçe yansıtarak, kalbimi fetheden Güney Afrika'nın Piskoposu Desmund Tutu gibi.

Quote:

“Misyonerler Afrika’ya geldiklerinde, onların İncil’i bizim ise toprağımız vardı. “Dua edelim” dediler. Gözlerimizi kapadık. Gözlerimizi açtığımızda bizim İncil’imiz onlarınsa toprağı vardı.”

Ancak, din adamları dini enstitülerin üyeleri olarak, genellikle Yaratıcımız adına en gülünç yalanları ve faydasız hükümleri pazarlarlar ve bununda ötesinde, kendilerini sonsuz kurtuluşun kapı bekçileri olarak tanıtırlar. Acaip olanı, Papa’nın kendi kitabına göre, taptığı adam da ruhban sınıfına karşı benimle aynı allerjiyi paylaşıyor.

Quote:

"Vay halinize ey din bilginleri ve Ferisiler, ikiyüzlüler! Göklerin Egemenliğinin kapısını insanların yüzüne kapıyorsunuz; ne kendiniz içeri giriyorsunuz, ne de girmek isteyenleri bırakıyorsunuz! Vay halinize ey din bilginleri ve Ferisiler, ikiyüzlüler! Tek bir kişiyi dininize döndürmek için denizleri ve kıtaları dolaşırsınız. Dininize döneni de kendinizden iki kat daha cehennemlik yaparsınız. Vay halinize kör kılavuzlar! Diyorsunuz ki, 'Tapınak üzerine ant içenin andı sayılmaz, ama tapınaktaki altın üzerine ant içen, andını yerine getirmek zorundadır.' Budalalar, körler! Hangisi daha önemli, altın mı, altını kutsal kılan tapınak mı?" (Matta 23:14-17).

Ben GERÇEĞİ, Papa’nın takkesi dahil her şeyin üstünde tutan dürüst biriyim. Nitekim mantık çelişkilerine ve ikiyüzlülüğe karşı olan nefretim nedeniyle, doğduğum ülkedeki en çok satan kitaplarımla savunduğum dini inançlarımı reddettiğimi ifade ettiğimde bana sahip çıkmayan ünlü bir Sünni Molla olan babam dahil olmak üzere dini kitleler arasından pek çok düşman kazandım. Ben hala kral veya sultan olsun, papa veya halife olsun, çıplakların çıplaklığını hiç çekinmeden ilan edecek kalabalıktaki bir çocuğum:

Quote:

“Ve gerçeği bileceksiniz ve gerçek sizi özgür kılacak” (Yuhanna 8:32)

"Onların çoğu, ancak zanna uyarlar. Zan ise gerçeğin yerini tutamaz. ALLAH onların yaptıklarını Bilendir." (Kuran, 10:36)

Bu nedenle, yaptığı diyalog çağrısı üzerine, ben de ciddi ciddi kendisini Tanrısından çalınmış bir isimle çağıran adamla -PAPA’yla (BABA’yla)- dürüst bir diyalog başlangıcı yapmaya karar verdim. Bu adam yüz milyonlarca takipçisine tıpkı önceki selefleri gibi “hiç yanılmaz” görünen tek adamdır. Ben, yalanları ve yanlış hiküyeleri samimi olarak ama cahilce pazarlayan bir rahibin veya bir piskoposun dürüst biri olabileceğini kabul edebilirim, ama kendisinin “yanılmazlık” iddiasını sürdürdükçe Papa’nın kişisel dürüstlüğünü ve mantığını kabul edemem. Beş yaşından itibaren her dürüst ve mantıklı kişi kendisinin yanılmaz olmadığını bilmelidir; senin sonlu bir bilgiye sahip olduğunu ve hata yaptığını bilmen metafiziksel bir sır değildir. Evet hata, hem de birçok hata.

Papa’ya veya Bay Ratzinger’e Şiddet ve Barış üzerine On Üç Soru

İslami Reform için Manifesto’nun sonunda, Müslümanlara, Hıristiyanlara ve Yahudilere bir davet yaptım. Onların tarihlerini, teolojilerini, iyi ve kötü eylemlerinden iyi bilen biri olarak, onların gözünün içine baktım ve yüzlerine ayna tuttum. Hıristiyanlıkla ilgili bölüm, aşağıdaki paragraflarla başlıyor:

Eğer Musa, İsa ve Muhammed bugün geri gelse, Yahudiler Musa'yı Yahudi düşmanı, Hristiyanlar İsa'yı Mesih düşmanı, Müslümanlar da Muhammed'i Deccal (Sahtekar) olmakla suçlardı.

Bir din düşünün ki üyeleri cinayet silahına tapıyor, destansı kurbanlarının et ve kanını içiyormuş gibi davrandıkları ayinler düzenliyor, 1+1+1 = 1 olduğunu iddia ediyor, ilk inananların hiçbirinin kullanmadığı bir sözcüğü isim olarak benimsiyor, kahramanlarının ismini yanlış yazıyor ve yanlış telafuz ediyor, kahramanları tarafından önceden haber verilen Ferisi'nin öğretisine uyuyor, İsa'nın dünyadan ayrılışından 325 yıl sonra kendi kendini tayin eden bir komisyon tarafından türetilen bir formülü kabul ediyor, sevgi ve barış şarkıları söylediği halde kan dökme ve silahlanma konusunda dünyanın en önde gideni olabiliyor, Haçlı Seferleri adı verilen ve yüzyıllar süren bir barbarlık için çocukları bile seferber ediyor, cennetten arsa satıyor, bilim insanlarını aforoz ediyor, kutsal kitaplarının ilk çevirmenini yakıyor, cadı avcılığı çılgınlığıyla kadınları yakıyor, ustalıkla işkence aletleri keşfediyor ve kutsal mahkemelerinde bir çok kişiye işkence yapıyor, binyılı aşkın bir süre dünyayı düz ve evrenin merkezi ilan ediyor, kolonicilere liderlik yapıyor ve onlar için dua ediyor, davayı kaybedinceye kadar köleliği ve ırkçılığı savunuyor ve uyguluyor, çoğunlukla kralların ve zenginlerin yanında yer alıyor, kadını bir çok hakkından mahrum bırakıyor, evrim teorisini lanetliyor, işgal ve savaşları aşırı milliyetçi sloganlarla destekliyor... Evet, sahte bir ismi, uydurulmuş doktrinleri, tuhaf putperest uygulamaları, ve böylesine sefil bir tarihi ve acı meyveleri olan bir din nasıl Allah'a ait olabilir? Böyle bir din nasıl olur da, bir barışçı, bir filozof olan ve zayıfların haklarını savunan bir elçiye, Allah'ın insan elçisine yakıştırılabilir? (İslami Reform için Manifesto ve Hristiyanlara 19 Soru /19 Questions for Christians, Edip Yüksel, Ozan Yayıncılık, 1998)

Papa’nın İslam'ın şiddetli ve mantıksız olduğu yönündeki eleştirisini duyduktan sonra, yukarıdaki paragrafın sonuna başka bir soru daha ekledim: Böyle bir dinin en üst temsilcisi nasıl barış ve sağduyu adına konuşma cesaretine sahip olur?

Sayın Bay Ratzinger, size yukarıda açıkladığım nedenlerden dolayı “Sayın Papa” diye hitap etmeyeceğim, ancak size “Sayın Joseph” veya ”Bay Ratzinger” biçiminde hitap edeceğim. Afyon kullandığınızı sanmıyorum, ancak sizin dünya tarihindeki normal mantıklı insanları sarhoş eden, onları Haçlı Askerlerine, Talibanlara, Cadı avcılarına, Engizisyonculara, İşkencecilere, Armageddonculara, İntihar Bombacılarına, Siyonistlere, Faşistlere, Bağnazlara ve İkiyüzlülere döndüren afyonun en büyük satıcısı olduğunuzu düşünüyorum. “Din olsa da olmasa da, iyi insanları iyi şeyler yaparken, kötü insanları da kötü şeyler yaparken bulacaktın. Ancak, sadece din iyi insanlara kötü şeyler yaptırabilir." Din kelimesine politik doğmaları da ekledikten sonra Fizikçi Steven Weinberg’e katılıyorum.

Siz muhtemelen "Tencere dibin kara; senin ki benden kara!" Türk Atasözünü hiç duymadınız. “Camdan evleri olanlar diğerlerine taş atamaz” İncil özdeyişine de kulak asmıyorsunuz. Böylece, senin cam evin şimdi senin kendi attığın taşlardan dolayı zarar görecek ve tencerenin dibi de tüm karasıyla ve pisliğiyle ortaya çıkacak. Ben buna Bumerang Kuralı, Tencere Kuralı veya Cam Ev Etkisi diyorum.

Size şiddet ve mantık hakkında 13 soru soracağım. Ben sizden veya kardinaller, başpiskoposlar, metropolitin başpiskoposları, unvanlı başpiskoposlar, yardımcı başpiskoposları, emekli başpiskoposlar, sıradan piskoposlar, yardımcı piskoposlar, unvanlı piskoposlar ve emekli piskoposlar, havarilerle ilgili monsenyörlerden oluşan yüksek kurullar, kutsallık monsenyörlerin şerefli patrikleri, kutsallık papazların vaizleri; papazların ekibi, diyakozlar, ruhani bölgeler, ve Roma Mahkemelerinden oluşan karmaşık hiyerarşinizden birilerinden cevap bekliyorum. Diyalog çağrınızı yerine getirmek için sizin sorularınızı cevaplamaktan memnuniyet duyacağım. Ayrıca, kafamda bir şapka bulursanız dilediğiniz gibi siz de benim şapkamla dalga geçebilirsiniz veya bu yazımda koklayabilirseniz yanılmazlık iddiamı sorgulayınız.

Quote:

1. Tarihi verilere göre Muhammed Islam'ı Kılıç ve Şiddet ile mi Yaydı?
2. Kendisinden alıntı yaptığın Bızans İmparatoru bir barış ve mantık adamı mıydı?
3. Hristiyanlar müslümanların en az 666 katı daha çok kan dökmedi mi?
4. Eski Ahitten alıntıladığım aşağıdaki ayetler adaleti mi sağlıyor; onlar Allah'tan mı?
5. Eski ve Yeni Ahitten alıntıladığım aşağıdaki ayetler barışı mı sağlıyor; onlar Allah'tan mı?
6. Haçlılar ve onları yönlendiren Papa iyi Hristiyanlar mıydı, yoksa kötü Hristiyanlar mı?
7. İncil ve Tevrat'ı Yunan'cadan ilk çeviren Tyndal'i boğup bir sırıkta kızartan Klise haklı mıydı?
8. Cadı avıyla binlerce kadına işkence yapan ve binlercesini öldürenler Hristiyan mıydı?
9. Hitler, Mussoloni ve Onikinci Pope Masum ve izleyicileri Hristiyan mıydı?
10. George W Bush'u ve ona destek verenleri Hristiyan mı kabul edersin?
11. Vatikan'a göre, dünya ne zaman Güneş etrafında dönmeye başladı?
12. Sizin en büyük kahramanlarınızdan Tertullian mantıklı bir Hristiyan mıydı?
13. Kadınları dışlayan ve horlayan öğretiler ve ruhbanlık adeti mantıklı mı?

(Yukarıdaki soruları bu makalenin uzun versiyonunda tartışıyorum)

Bay Ratzinger’e dostça birkaç öğüt

Sizde o eski ihtişam ve güç olsaydı büyük olasılıkla diyalog adına sahte sevgi gösterileri yapmaktansa engizisyon mahkemeleri yoluyla bilimadamlarını sorgulamaya devam ederdiniz, çünkü siz hala Papa Üçüncü İnnocent (yani Masum) Papa Dördüncü Gregory ve bunlar gibi kendi dinlerini inkar edenlere karşı kılıç ve işkenceyi reva görenleri kınamıyorsunuz.

İşkenceci ve katil Papaları açıkça kınamadığınız sürece sizin geninizde de aynı kutsal(!) virüsün gizlenmediği konusunda akıllı insanları kandıramazsınız. Tam tersine siz onları “masum” ve “hatasız” kutsal adamlar olarak görüyorsunuz.

Eğer insanlığa hizmet etmek istiyorsanız şu "Azizler Günü" ya da "Aziz Clause" gibi gelenekleri atınız, tüm saçma göreneklerinizi kesiniz, piskopos ve papazlarınızı istifa ettiriniz ve onlara meslekler; ama gerçek ve harbi meslekler bulunuz.

Tanrı’nın yeryüzündeki temsilcisiymiş gibi davranmayı bırakınız ve saçma hikaye ve doktrinleri vaaz etmektense birtakım yeteneklerinizi geliştirmeye çalışınız. Topluma çalışan ve üreten insanlar olarak katkıda bulununuz; sürünün sütlerini sağmaya hakkı olduğunu iddia eden Pavlos'u izleyen küstah sülükler olarak değil (Bak Konitoslular 9:3-14).

Kurumunuz sahip olduğu zenginliği bir sürü kutsal yalanlarla, trajedilerle, insanları kuzu gibi bağımlı hale getirmekle, savaşlarla, batıl inanışlarla, kadın düşmanlığıyla, ırkçılıkla, kölecilikle, engizisyonla, işkenceyle, zihinsel ve parasal entrikalarla biriktirdi. Vatikan’ın bütün servetini Hıristiyanlar tarafından katledilenlerin torunlarına iade ediniz ve enayi sürülerinizden elde ettiğiniz tüm o milyarlarca dolarları haçlı askerlerle işgal ettiğiniz, bombaladığınız, karıştırdığınız, işkence çektirdiğiniz ve yıkıma uğrattığınız üçüncü dünya ülkelerindeki fakirlere veriniz.

Sonra www.monster.com sitesine resumenizi koyarak gerçek, işe yarar bir meslek buluncaya kadar bekleyiniz. Hak etmediğiniz için herhangi bir öğretici mesleğe de ilgi duymamalısınız. O melodik sesinizi Yunanca bir operada değerlendirseniz, veya sinemaya girenlere oturacakları yerler için yol gösterseniz, ya da bakkaldaki taze sebzeleri elinizdeki su fışkırtıcısıyla vaftiz etseniz topluma daha yararlı bir iş yapmış olursunuz. Hatırlayınız ki Musa bir çobandı, İsa marangoz, Muhammed ise bir tüccardı. Ferisileri, Saul'dan Pavlus’a evrimleşen "Ferisi oğlu Ferisi"yi izlemeyi bırakınız. Kendinize geliniz! Kendinizi kurtarmanın Tanrı açısından tek yolu budur.

Quote:

"Kitap halkı! Neden doğru ile yanlışı birbirine karıştırıyor ve bile bile gerçeği gizliyorsunuz?" (3:71)

“Kitaplılar! Dininizde sınırı aşmayın. ALLAH hakkında yalnız gerçeği söyleyin. Meryem oğlu İsa Mesih, sadece ALLAH'ın elçisi ve Meryem'e gönderdiği kelimesi ve O'ndan gelen bir candır. ALLAH'a ve elçilerine inanın. "Üçtür," demeyin. Kendi yararınız için buna son verin. Biricik tanrı yalnız ALLAH'tır. O, çocuk sahibi olmaktan yücedir. Göklerde ve yerde ne varsa O'nundur. Vekil olarak ALLAH yeter." (4:171)

"Kendinden önceki kitapları doğrulayan, onların yerine geçen bu kitabı, gerçekleri kapsayıcı olarak sana indirdik. ALLAH'ın sana indirdiğiyle aralarında hüküm ver. Sana gelen gerçekleri bırakıp onların hevesine uyma. Her biriniz için bir yasa ve yöntem belirledik. ALLAH dileseydi hepinizi bir tek toplum yapardı. Ancak, size verdikleriyle sizleri sınıyor. İyilikte yarışın. Hepinizin dönüşü ALLAH'adır. Ayrılığa düştüğünüz konuları size bildirecek." (5:48)

"O, elçisini hidayetle ve gerçek dinle gönderdi ki onu tüm dinlere üstün kılsın. Putperestler istemese de..."(9:33)

safbilgi
Yasaklı
Yasaklı
Simge

Katılma Tarihi: 25 agustos 2006
Yer: Turkiye
Gönderilenler: 841
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı safbilgi

1. Tarihi verilere göre Muhammed Islam'ı Kılıç ve Şiddet ile mi Yaydı?
2. Kendisinden alıntı yaptığın Bızans İmparatoru bir barış ve mantık adamı mıydı?
3. Hristiyanlar müslümanların en az 666 katı daha çok kan dökmedi mi?
4. Eski Ahitten alıntıladığım aşağıdaki ayetler adaleti mi sağlıyor; onlar Allah'tan mı?
5. Eski ve Yeni Ahitten alıntıladığım aşağıdaki ayetler barışı mı sağlıyor; onlar Allah'tan mı?
6. Haçlılar ve onları yönlendiren Papa iyi Hristiyanlar mıydı, yoksa kötü Hristiyanlar mı?
7. İncil ve Tevrat'ı Yunan'cadan ilk çeviren Tyndal'i boğup bir sırıkta kızartan Klise haklı mıydı?
8. Cadı avıyla binlerce kadına işkence yapan ve binlercesini öldürenler Hristiyan mıydı?
9. Hitler, Mussoloni ve Onikinci Pope Masum ve izleyicileri Hristiyan mıydı?
10. George W Bush'u ve ona destek verenleri Hristiyan mı kabul edersin?
11. Vatikan'a göre, dünya ne zaman Güneş etrafında dönmeye başladı?
12. Sizin en büyük kahramanlarınızdan Tertullian mantıklı bir Hristiyan mıydı?
13. Kadınları dışlayan ve horlayan öğretiler ve ruhbanlık adeti mantıklı mı?

BUYURSUN PAPA BEY CEVAPLASIN...

Yukarı dön Göster safbilgi's Profil Diğer Mesajlarını Ara: safbilgi

adalet
Uzman Uye
Uzman Uye
Simge

Katılma Tarihi: 02 ekim 2006
Gönderilenler: 1195
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı adalet

Alıntı:

"Vay halinize ey din bilginleri ve Ferisiler, ikiyüzlüler! Göklerin Egemenliğinin kapısını insanların yüzüne kapıyorsunuz; ne kendiniz içeri giriyorsunuz, ne de girmek isteyenleri bırakıyorsunuz! Vay halinize ey din bilginleri ve Ferisiler, ikiyüzlüler! Tek bir kişiyi dininize döndürmek için denizleri ve kıtaları dolaşırsınız. Dininize döneni de kendinizden iki kat daha cehennemlik yaparsınız. Vay halinize kör kılavuzlar! Diyorsunuz ki, 'Tapınak üzerine ant içenin andı sayılmaz, ama tapınaktaki altın üzerine ant içen, andını yerine getirmek zorundadır.' Budalalar, körler! Hangisi daha önemli, altın mı, altını kutsal kılan tapınak mı?" (Matta 23:14-17)."

Evet,hz İsa peygamberimize ait olma ihtimali çok yüksek sözler.Bu sözleri okuyunca Fetullah Gülen cemaati aklıma geldi ve yukarıdaki bir başka alıntıyı şöyle değiştirdim:

"FETULLAHÇILAR Afrika’ya geldiklerinde, onların CEVŞEN’i bizim ise toprağımız vardı. “Dua edelim” dediler. Gözlerimizi kapadık. Gözlerimizi açtığımızda bizim CEVŞEN’imiz onlarınsa toprağı vardı.”

safbilgi
Yasaklı
Yasaklı
Simge

Katılma Tarihi: 25 agustos 2006
Yer: Turkiye
Gönderilenler: 841
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı safbilgi

ADALET YAZDI:

Alıntı:

"Vay halinize ey din bilginleri ve Ferisiler, ikiyüzlüler! Göklerin Egemenliğinin kapısını insanların yüzüne kapıyorsunuz; ne kendiniz içeri giriyorsunuz, ne de girmek isteyenleri bırakıyorsunuz! Vay halinize ey din bilginleri ve Ferisiler, ikiyüzlüler! Tek bir kişiyi dininize döndürmek için denizleri ve kıtaları dolaşırsınız. Dininize döneni de kendinizden iki kat daha cehennemlik yaparsınız. Vay halinize kör kılavuzlar! Diyorsunuz ki, 'Tapınak üzerine ant içenin andı sayılmaz, ama tapınaktaki altın üzerine ant içen, andını yerine getirmek zorundadır.' Budalalar, körler! Hangisi daha önemli, altın mı, altını kutsal kılan tapınak mı?" (Matta 23:14-17)."

Evet,hz İsa peygamberimize ait olma ihtimali çok yüksek sözler.Bu sözleri okuyunca Fetullah Gülen cemaati aklıma geldi ve yukarıdaki bir başka alıntıyı şöyle değiştirdim:

"FETULLAHÇILAR Afrika’ya geldiklerinde, onların CEVŞEN’i bizim ise toprağımız vardı. “Dua edelim” dediler. Gözlerimizi kapadık. Gözlerimizi açtığımızda bizim CEVŞEN’imiz onlarınsa toprağı vardı.”

GERCEKTEN GUZEL OLMUŞ ADALET.KITALAR FATIHI KOLOMB FETHULLAH TURKIYEDEN HORTUMLADIĞI PARALARI UST DUZEY YÖNETICILERIYLE ORALARDA YIYIYOR,ARADA İSLAMA GIRDİĞİ İDDA EDILEN  BİR IKI BREZILYALI,AFRIKALIYIDA SAMANYOLUNDAN GÖSTERMEK HALKI KANDIRMAYA VE ÇARKI DÖNDURMEYE YETIYOR..

Yukarı dön Göster safbilgi's Profil Diğer Mesajlarını Ara: safbilgi

azize_meryem
Newbie
Newbie
Simge

Katılma Tarihi: 16 ekim 2006
Yer: Greece
Gönderilenler: 17
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı azize_meryem

edip beyi bu harika makalesinden dolayı tebrik ederim.

Eğer Bu Konuya Cevap Yazmak İstiyorsanız İlk Önce giriş
Eğer Kayıtlı Bir Kullanıcı Değilseniz İlk Önce Kayıt Olmalısınız

Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazıcı Sürümü Yazıcı Sürümü

Forum Atla
Sizin yetkiniz yok foruma yeni mesaj ekleme
Sizin yetkiniz yok forumdaki mesajlara cevap verme
Sizin yetkiniz yok forumda konu silme
Sizin yetkiniz yok forumda konu düzenleme
Sizin yetkiniz yok forumda anket açma
Sizin yetkiniz yok forumda ankete cevap yazma