KUR'ANDAKİ HANİFLİK

                                             HANİF=TEKTANRICI=MONOTEİST=MUVAHHİD

HANİF DİN=İSLAM

-Ana Sayfa
-Haniflik Nedir?
-Aramızdaki Ortak Söz
-Hanif Müslümanlık
-Kur'anda Hz. İbrahim
-Kur'anda Haniflik Kavramı
-Kur'anda Millet Kavramı
-İbrahim'in Haniflik Tanımı
-Hz. İbrahim'in Kavmi
-Hz. Muhammed Hanif mi?
-Haniflikte Güzel Örneklik
-Neden Çarpıtma Yapılıyor?
-Fıtratımızdaki Güzellik
-Muvahhidlik = Haniflik
-Abese ve Haniflik
-Hümeze ve Lümeze
-Makam-ı Mahmud
-Övgüye Layık Konum
-Resullerimiz Korunmuştur
-Ayrım Yapmak Yasaktır
-Haniflik Kimin Tekelinde?
-Vakıa'daki Üç Grup
-Hanifçilere 100 Soru
-Kur'andaki Muhammed
-Allah Neden Açıkladı?
-Rabbimizin Özel Yardımı
-Hangisi Daha Değerli?
-Mevlid-i Şerif Anısına

BAZI YANILGILAR

-Arap/Yahudi Karşıtlığı
-"Slm Slm" Kimin Selamı?
- Kim, Neyi Dikte Etmiş?
-Söke Söke Almak

GERÇEKLER

-ZİG-ZAG ÖRGÜTÜ
-JORGE LUIS BORGES
-JANA KANDIRMACASI

HANİFDOSTLAR FORUM

-ALPEREN
Ali İmran-68

Şu bir gerçek ki, insanların İbrahim'e gönülce en yakın olanları, elbette ona uyanlar, bu peygamber, bir de iman sahipleridir. Allah, müminlerin Velî'sidir.

ABESE SURESİ VE HANİFLİK

 Kendilerinin hanif olduğunu ama Resulullah'ın hanif olmadığını iddia eden bir gruba göre Hz. Muhammed Maktum'a yüzünü ekşittiği için Hanif olamıyor. Abese Suresinin varlığı da bunu ispatlıyor. Acaba öyle mi? Acaba yüz ekşitmekle haniflik arasında bir ilinti var mı?

  Yüzünü ekşitti ve öteye döndü; Yanına kör adam geldi diye. Nereden bilirsin, belki de o arınıp temizlenecek. Belki de düşünüp taşınacak da öğüt kendisine yarayacak. O, kendisini her türlü ihtiyacın üstünde görene gelince, Ki sen ona yöneliyorsun; Sana ne onun arınmasından! O, koşarak sana gelen var ya; Odur içine ürperti düşen. Sen ona aldırmazlık ediyorsun. (Abese Suresi 1-10)

Öncelikle şu temel soruların cevaplarının bilinmesi lazım;

-Nasıl hanif olunur? Nasıl girilir Hanifliğe?

-Ne yapılırsa Haniflikten çıkılmış olunur?

-İnsan yüzünü ekşitti diye haniflikten çıkmış olur mu? “Resulullah'ı yüksek makamdan men eden şey Abese suresidir.” diyor bu iddia sahibi. Yani surat ekşitmekle haniflik arasında direkt bağlantı var öyle mi? Hani nerede ispatı? Haniflik bir AKAİD konusudur. İMAN ve İTİKAT konusudur. Haniflik Allah'ı bir ve tek olarak tanımak demektir. Ahlaki zaaflarla hiçbir alakası yoktur hanifliğin.

   Haniflik kavramı bu iddia sahibinde sınırları belli olan bir kavram değildir.

   Nedir haniflik? Protest olmak ise, hangi peygamber protest değil? Hangi resul yerleşik düzene, ata dinine karşı çıkmadı? Resullullah neden öldürülmek istendi? Neden memleketinden kovuldu? Neden boykotlarla yıllarca aç bırakıldı?

  Nedir Haniflik? Sorgulayarak almak ise,  hangi peygamber sorgulama melekesini çalıştırmadı? Ne işi vardı Hz. Muhammed’in mağarada, ne yapıyordu orada?

   İddia sahiplerine soruyorum ve cevap bekliyorum: Hanifliğe nasıl girilir? Nasıl çıkılır? Hangi fiiller kişiyi hanif yapar hangileri haniflikten çıkmasına sebep olur?

   Ve yine soruyorum: Siz nasıl hanif oldunuz? Hz. Muhammed’den fazla olarak ne yaptınız da siz hanifsiniz de Allah’ın elçisi hanif değil?

   Bu iddia sahiplerinden biri bir yerde şöyle yazmış: “Candan ve içtenlikle kurban olurum ona. Ama bilirim ki o da BİR İNSAN. BEŞER=ŞAŞAR (ben günde onbin kez şaşırıyorum, hayatı boyunca üç hata yapmış Resulullah'ın yanında neyim ki?)

  Resullullah üç hata yapmış ve haniflikle ilişiği kesilmiş. Bu şahıs onbin hata ile nasıl hanif oluyor? Nasıl hanifliğin üstadı azamı oluyor?

  Yine aynı kişinin siyerde olduğunu iddia ettiği şöyle bir konu var, nerede yazdığı, hangi kaynakta olduğu belli değil: “Resulullah kendi hazinesiymiş gibi taviz veriyor hatta Allah'tan o an mucize bekliyor ki, bir şey olsun ve Ebu Süfyan Müslüman oluversin. Mesela yüz TIR filosu daha versin Allah (sanki kudret helvası gibi gökten inecek sanıyor). Resulullah veriyor da veriyor, sandalyesinde küçülüyor, ötekisi ise devleşiyor, uzandıkça uzanıyor, resmen yatıyor...” 

   Bir kişi iddiasını delillendirmek yerine “Gittim ve Gördüm”, “şahidin gözleri oradaydı” derse bu bizim için bir delil mi? Hani nerede bu konudaki kaynak? Adam burada Resulullah'ı alenen aşağılıyor, laf sokuyor. Resulullah sanki kötü bir niyetle oradaki şahsa tebliğ etmek için gayret sarfediyor. Temiz ve saf bir niyetle, İslamın ve Müslümanların geleceği adına gayret sarfederken O’nu Allah’ın hazinesini pervasızca savuran dengesiz bir kişilik gibi göstermenin alemi nedir?

   Resullullah da bir beşerdi ve şaşırdı. İbni Maktuma karşı olan hatalı davranışından dolayı ikaz aldı. Arınmak istemeyene -ilerisini düşünerek- tebliğ yaparken arınmak isteyen kör bir insanı aşağı gördü ve yüzünü ekşitti. O da bir insandı. Hata yaptı ve uyarısını aldı. Bu uyarı hepimize örnek oldu. Konuyu böyle anlatmak varken elçiye laf sokuşturmanın ne gereği var? Madem bu adam ‘gitti ve gördü’, Abese Suresi Resulullah'a indikten sonra Allah’ın Elçisinin tavrı ne oldu? Pişman mı oldu? Üzüldü mü? Tevbe etti mi? Yoksa ‘ben doğru yapmıştım’  havasına mı girdi? Eğer tevbe ettiyse Allah Hz. Muhammed’i affetmedi mi? Sen yaptın bir kere bu hatayı, bir kere haniflikten çıktın, tekrar giremezsin mi dedi?

   Hem bu konu ahlaki bir konu, müşrikliğin zıddı demek olan haniflikle ne alakası var?

   Yine bu kişi başka biryerde demişki;“Kur'an'ı yukarıdan aşağıya yazıp okursanız siz de orada olayı görmüş gibi olursunuz.” Kur’anı yukarıdan aşağı yazıp okumak ne demek? Hani nerede örnek? Bir surenin, en küçük surenin, Kevser Suresinin yukarıdan aşağı nasıl yazıldığını göstersin bakalım. Abese Suresine bunun nasıl uygulandığını açıklasın. Siz anlamazsınız, cifir falan bu, iki insan ömrü yetmez tipi cevaplarla geçiştirme yapmadan açıklasın. Sen anlat biz anlamazsak anlamayalım, sen yeter ki anlat efendi...

  Bu şahsa ve grubuna sesleniyorum. (Haşa) Siz hanif olmayı becermişsiniz ama Allah’ın elçisi hanif olmayı becerememiş. Siz bir üst cennettesiniz ama Allah’ın elçisi sizin bir altınızı bile garanti edemiyor. Resulullah’tan üstünsünüz. Ne yaptınız? Nasıl bu makama erdiniz?

hanifliknedir@mynet.com