KUR'ANDAKİ HANİFLİK

                                             HANİF=TEKTANRICI=MONOTEİST=MUVAHHİD

HANİF DİN=İSLAM

-Ana Sayfa
-Haniflik Nedir?
-Aramızdaki Ortak Söz
-Hanif Müslümanlık
-Kur'anda Hz. İbrahim
-Kur'anda Haniflik Kavramı
-Kur'anda Millet Kavramı
-İbrahim'in Haniflik Tanımı
-Hz. İbrahim'in Kavmi
-Hz. Muhammed Hanif mi?
-Haniflikte Güzel Örneklik
-Neden Çarpıtma Yapılıyor?
-Fıtratımızdaki Güzellik
-Muvahhidlik = Haniflik
-Abese ve Haniflik
-Hümeze ve Lümeze
-Makam-ı Mahmud
-Övgüye Layık Konum
-Resullerimiz Korunmuştur
-Ayrım Yapmak Yasaktır
-Haniflik Kimin Tekelinde?
-Vakıa'daki Üç Grup
-Hanifçilere 100 Soru
-Kur'andaki Muhammed
-Allah Neden Açıkladı?
-Rabbimizin Özel Yardımı
-Hangisi Daha Değerli?
-Mevlid-i Şerif Anısına

BAZI YANILGILAR

-Arap/Yahudi Karşıtlığı
-"Slm Slm" Kimin Selamı?
- Kim, Neyi Dikte Etmiş?
-Söke Söke Almak

GERÇEKLER

-ZİG-ZAG ÖRGÜTÜ
-JORGE LUIS BORGES
-JANA KANDIRMACASI

HANİFDOSTLAR FORUM

-ALPEREN
Ali İmran-68

Şu bir gerçek ki, insanların İbrahim'e gönülce en yakın olanları, elbette ona uyanlar, bu peygamber, bir de iman sahipleridir. Allah, müminlerin Velî'sidir.


ÖVGÜYE LAYIK BİR KONUM

   Güneşin kaymasından/aşağı sarkmasından, gecenin kararmasına kadar namazı kıl. Sabah Kur'an'ını da gözet. Çünkü sabah Kur'an'ı tanıklarca izlenmektedir. İsra 79. Sana özgü bir davranış olarak, gecenin bir kısmında, o Kur'an'la meşgul olmak üzere uyanık ol/uykudan uyan. Böylece Rabbinin seni övgüye layık bir konuma ulaştırması umulur.(İsra Suresi 78)

 Böylece Rabbinin seni övgüye layık bir konuma ulaştırması umulur.  Benim görüşüme göre buradaki UMULUR kelimesiyle %50 ihtimal falan kastedilmiyor. Övgüye layık bir konuma ulaşmayı umabilmen için yegane yol budur deniliyor. Zira ‘böylece’ kelimesinden böyle bir anlam çıkmış oluyor. ‘Övgüye layık bir konuma ulaşmayı ümit edebilmen için yapman gereken şudur, bunu yaparsan ancak bu konuda ümit besleme hakkına sahip olursun’ manasını anlıyorum ben. Yanılıyor da olabilirim.

   Pekiyi Resul ne yaparsa bu ‘övgüye layık olan konumu’ umabilir?

   Gecenin bir kısmında, o Kur'an'la meşgul olmak üzere uyanık olursa/uykudan uyanırsa. Yada bir önceki ayete dayanarak yapılan yorumlara göre gece kalkıp namaz (teheccüd namazı)  kılarsa.

  ‘Sana özgü bir davranış olarak’ denilerek de bu hususun Resule has/özel bir mevzu olduğunu anlıyoruz.

  Bu ayetin Haniflikle hiçbir alakası yok. Ayetin  konu bütünlüğüne bakın, Haniflikle alakası var mı?  Hem haniflik İMANİ ve İTİKADİ bir konu. İBADETLE alakalı bir konu değil. Yani kişi çok namaz kılarak HANİF olamayacağı gibi az namaz kılarak da haniflikten çıkmış olamaz. ‘Resulullah gece kalkıp teheccüd kılarsa yada Kur’anla meşgul olursa  ancak hanif olabilmesi UMULUR’ şeklindeki bir mantık hangi delile dayanıyor? Hz. İbrahim çok namaz kılarak mı HANİF olmuş. Hz. İbrahim’in hanifliği anlatılırken müşrik olmadığı mı vurgulanıyor yoksa çok namaz kıldığı mı yada kendisine inen sayfaları gece okuduğu mu?

  Hem bu ayette ‘Sana özgü bir davranış olarak’ deniliyor. Yalnızca peygamberimize has bir hanif olabilme yolu mu var? Gece namazı kılarak Hanif olabilmek umulabiliyor ama başkası için değil sadece Resullullah için. Buradan Haniflikle irtibat kuracaksan bu sakat mantığı da kabullenmen gerekiyor.

  Kişi yeter ki konuyu saptırmak, bir yere varmak  istesin. ‘Umulur ki’den bir girer, Makamı Mahmud Köşkünden(!)  çıkar. Oradan devamla Firdevs Cennetine zıplar. Bu sözde köşkün varlığını Kur’an harici kaynaklara dayanarak Firdevs cennetinde olduğunu iddia eder. Bunun Sidreyi tavan tuttuğuna değinir. Naim Cennetinin bunun bir üstünde olduğunu söyleyerek Haniflerin mekanının burası olduğunu (sabikun=hanifler diyerek) belirtir. Sen yeterki Hz. Muhammed’in Hanif olmadığını ispatlamaya çalış. İte kaka bu noktaya gelirsin.

hanifliknedir@mynet.com