KUR'ANDAKİ HANİFLİK

                                             HANİF=TEKTANRICI=MONOTEİST=MUVAHHİD

HANİF DİN=İSLAM

-Ana Sayfa
-Haniflik Nedir?
-Aramızdaki Ortak Söz
-Hanif Müslümanlık
-Kur'anda Hz. İbrahim
-Kur'anda Haniflik Kavramı
-Kur'anda Millet Kavramı
-İbrahim'in Haniflik Tanımı
-Hz. İbrahim'in Kavmi
-Hz. Muhammed Hanif mi?
-Haniflikte Güzel Örneklik
-Neden Çarpıtma Yapılıyor?
-Fıtratımızdaki Güzellik
-Muvahhidlik = Haniflik
-Abese ve Haniflik
-Hümeze ve Lümeze
-Makam-ı Mahmud
-Övgüye Layık Konum
-Resullerimiz Korunmuştur
-Ayrım Yapmak Yasaktır
-Haniflik Kimin Tekelinde?
-Vakıa'daki Üç Grup
-Hanifçilere 100 Soru
-Kur'andaki Muhammed
-Allah Neden Açıkladı?
-Rabbimizin Özel Yardımı
-Hangisi Daha Değerli?
-Mevlid-i Şerif Anısına

BAZI YANILGILAR

-Arap/Yahudi Karşıtlığı
-"Slm Slm" Kimin Selamı?
- Kim, Neyi Dikte Etmiş?
-Söke Söke Almak

GERÇEKLER

-ZİG-ZAG ÖRGÜTÜ
-JORGE LUIS BORGES
-JANA KANDIRMACASI

HANİFDOSTLAR FORUM

-ALPERENs
Ali İmran-68

Şu bir gerçek ki, insanların İbrahim'e gönülce en yakın olanları, elbette ona uyanlar, bu peygamber, bir de iman sahipleridir. Allah, müminlerin Velî'sidir.

  BORGES DİNSİZ MİYDİ?

   11. KMA (Zig-Zag Koordinatörü) olarak lanse edilen Jorge Luis Borges ile yapılmış bir röportaj var. Bu röportajda Borges kendisini agnostik(bilinemezci) olarak tanımlıyor. Bu röportajın içeriği hakkında da Borges'ten yada Borges Vakfından bir yalanlama bulamadım. İlgili yazıdan kısa bir alıntı:

   Bu sanki Borges'ten bir öykü! O Borges ölümden korkar miydi?
   Hayir. Tipki babam gibi, ruh ve beden olarak tümüyle ölecegimi umuyorum. Tanidigim inanan kisilerin çogu saskin durumdalar. Bazilari cennete gitmeyi umuyor, bazilari da cehennemden korkuyorlar. Buna karsilik, benim gibi bir bilinemezci, bütün bu masallara inanmayan biri, ödüle de cezaya da layik olmadigina inanir. Bana beklemekten baska bir sey kalmiyor.

 

   Teolojik kavgalara hâlâ ilgi duyuyor musunuz? Kilise Babalari'ndan bu yana yeni bir sey yok fazla.
   Simdilerde teoloji bir yana birakilmis durumda, ama o, tipki korku romanlari gibi tükenmez bir seydir! Üstelik ne türlü bir küfür: sanki adi bir cani söz konusuymuscasina Tanri'nin arayisi içindesinizdir. Bize Tanri'nin kâdir-i mutlak oldugu ve iyilikle dolup tastigi söylenir, ama bir sivrisinek viziltisi bile bundan süphe etmek için yeterlidir.

 

   Yoksa Tanri mi? Ikilikçi demeyelim ama, bilinemezci oldugunuz görülüyor. Bu da yine babanizin etkisi mi, yoksa dinî bir egitim aldiniz mi?
   Herkes gibi bir dinî egitim aldim. Ama uzun sürmedi. Eski Yunanlari okurken, pek çok tanrilar bulundugunu çabucak fark ettim. Neden bir tane olsun? Ve o neden iyi olmak zorunda olsun? Onun yasamimdan sorumlu olmasini asla bagislayamazdim. Ve bu din nasil bir dindir, bankalari, polisi ve gizli servisleriyle Vatikan mi? Isa, "Benim kralligim bu dünyada degildir" demisti. Babam, bu dünyada her seyin, Teslis'in bile mümkün oldugunu söylerdi. Bu teolojik ucubeye nasil inanirsiniz? Teoloji, fantastik edebiyattan bile daha gariptir: tek bir tanrida üç varlik ve aralarinda bir de güvercin... Wells'in ya da Kafka'nin karabasanlarinin da ötesindeyiz. Buna karsilik, Kutsal Kitap'a hayranimdir. Tek bir kitapta farkli yazarlarin dört ayri metnini birlestirmek ve bunlari Kutsal Ruh'a atfetmek! Sonuç olarak, örnegin... atalarimdan biri gibi Metodist olabilirdim, ama Katolik degil. Ülkemdeki katolikler, benim hoslanmadigim bir türe aitler.

 

Yazının tamamı:  http://www.ideapolitika.com/arsiv/12/kultur_george.htm

Yazının orijinali:   http://vulgum.org/libre/article.php3?id_article=212

 

   'Elif Noktaları' ile Tanrının varlığını ve sıfatlarını ispatlayan(!) kişinin nasıl olupta 'bilinemezci' takılabiliyor. Zira agnostik görüşe göre Tanrının varlığını yada yokluğunu bilemeyiz. Aynı muhterem kişi nasıl oluyor da Ruh ve beden olarak tümüyle öleceğine inanabiliyor? 11. KMA nasıl oluyor da ahiret konusunda çuvallayabiliyor? Nasıl oluyor da bunları (ahiret-cennet-cehennem) 'masal' olarak nitelendirebiliyor?

 

   Ayrıca İbraniceye ve Kabalaya duyduğu ilgiden dolayı 'ALEF' ismini verdiği kitabını internetten sipariş edebilirsiniz. http://www.ideefixe.com/kitap/tanim.asp?sid=MDIGHJ14BA8LJVS7 5Y1I

hanifliknedir@sitemynet.com