HANiFDOSTLAR.NET

Kuran Müslümanı

(Şahıs odaklı din anlayışından Allah odaklı din anlayışına...)

Ana Sayfa Hanif Mumin  Iste Kuran Kurandaki Din  Kur'an Yolu  Meal Dinle Sohbet Odasi Hanifler E- Kitaplik Kütüb-i Sitte ?  ingilizce Site Kuran islami Aliaksoy Org  Hasanakcay Net Tebyin-ül Kur'an Önerdiğimiz Siteler Bize Ulasin

- Konulara Göre Fihrist

- Saçma Hadisler

- Hadislerin-Sünnetin İncelemesi

- Haniflikle İlgili Sorular Cevaplar

- Misakın Elçisi Kim?

- Kuranda Namaz/Salat

- Onaylayan Nebi

- Kuranda Namaz/Salat

- Enbiya 104

- Kuranda Yeminler

- Adem Hakkında Sorular

- Ganimetleri Resulün Eline Nasıl Vereceğiz?

- Allahın ındinde YIL ve DOLUNAYLAR

- Abese ve Tevella

- Hadisçilerce Tahrif Edilen Ayetler

- Mübarek Yer, Mübarek Vakit

- Arkadaş Peygamber

- Kuranın İndirilişinden Günümüze Gelişi

- Bir Türban Sorusu

- Kuran ve Bize Öğretilenlerin Farkı

- Namazın Kılınışı

- Hadislere Göre Namaz

- Kuranda Salat Namaz mıdır?

- Kuran Yetmez Diyen Uydurukçular

- Bizler Hanif Dostlarız

- Sahih Hadis mi İstersiniz?

- Hakkı Yılmaz'ın Tebyin Çalışması

- Kur'anı Anlamada Metodoloji

- Tarikatçıların Çarpıttığı Birkaç Ayet

- Nasıl Kur'an Okuyalım?

- Kur'anı Kerim Nedir?

- Kur'anda Oruç

- Allah'sız Bir Din ve Allah'sız Bir Kur'an İnancı

- Kuransız Bir İslam Anlayışı ve Müşrikleşme

- Meal Çalışmasına Davet

- Allah Şahit Olarak Kafi Değil mi?

- Doğru Hadisleri Ne Yapacağız?

- Kur'andaki Muhammed ve Peygamberlerin Misyonu

- Mahrem, Avret, Ziynet

- Nur Suresi Çeviri-Yorum

- Cilbab

- Resule İtaat Ne Demektir?

- Hadis Kalburcuları ve Kalburları

- Kur'anı Kerim'in İndiriliş Gayesi

- Kur'anda Amellere Karşı Cahili Yaklaşım

- İslamdışı İnanışlara Kur'andan Örnekler

- Biri Şu Haram Üretim Tesislerini Kapatsın

- Tasavvufta İslam Var mı?

- İslamda Delil Sorunu

- Kurban Kesmek

- İlahi Hitabın Serüveni

- Ecel Nedir?

- Şirk, İşrak, Müşrik, Müşareke, Müşterik

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Peygamberlere Karşı Rabbani Yaklaşımlar

- Salat-ı Tefriciye yada Zikri Çarpıtmaya Bir Örnek

- Mucize Nedir?

- Ayrılıkların Nedenleri

- Sıfır Hata veya Kur'an

- Haniflik Nedir?

- Rabıta İle Şeyhlere Tapanlar

- Hadis Zindanının Mezhepçi Mahkumları

- İslam Dininin Öğrenilmesinde Kaynak Sorunu

- Fasık ve Münafıkların Genel Tanımlaması

- Hadisler, Hıristiyanlık ve Selman Rüştü

- Kur'anı kerim'in İndiriliş Gayesi

- Müstekbirlere Karşı Cahili Yaklaşım

- Halis-Hanif İslam

- Kur'anda Şefaat

- Fuhuş Tellalı Tefsirciler

- Hayızlıyken Neden Namaz Kılınmasın?

- Cebrail, Vahiy, Melek

- Dindarlıkta Müşrikleşme Temayülü

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Yaratılış, Adem, Havva

- Kur'an Yerel mi, Evrensel mi?

- Reform Dinde mi, Dindarlıkta mı?

- Ne Mutlu Tağutu Olmayanlara

- Peygambere Saygı(?)

- Hadislere Kanıt Diye Gösterilen Ayetler

- Allah Nazara Karışmadı mı?

- Kur'anı Kerimle Amel Etmek Mümkün mü?

- Kur'anda İnkar Edenlerin Vasıfları

- Müminlerin Vasıfları

- Allah'ın Vasıfları

- Kur'anın Vasıfları

- Dine Karşı Cahili Yaklaşımlar

- Kur'an Merkezli Din

- İrin Küpü Patladı; Mevlana

- Hurafe ve Bidatlar

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Hz. İsa'nın Ölümü

- Allah'ın Mesajının Adı: Kelamullah

- Allah'ın Resule Uyarıları

- Kur'ana Göre Tenkit ve Eleştiri Nasıl Olmalı?

- Kur'anda Sevgi

- Sofuların Devlet Desteğiyle Desteklenmesi

- Hans Von Aiberg Aldatmacası

- Kabir Azabı Safsatası

- Kur'an Kıssalarının Önemi; Masal Değiller

- Kur'anda Toplumsal Sünnetler

- Tefsirde İsrailiyyat

- Kardeş Evliliği Olmadan Çoğalma

- Hans Von Aiberg Tutuklandı

- Kur'anda Tevbe Kavramı

- Yaşar Nuri Öztürk'ün Yorumuyla Namaz

- Karadelikler; Bir Büyük Yemin

- Mezhepçilerin Ümmi Açmazı

- Kabe Nedir? Mekkede midir, Kudüste mi?

- Kur'anda Ruh Kavramı

- Kur'anda Nefs Kavramı

- Amin Kavramı ve Putperestlik

- Diyanet İşleri Başkanlığının Sitemize Cevabına Cevaplar

- Resul ve Nebi -1

- Resul ve Nebi -2

- Sapık Bir Fırka: Hansçılar

- Cihad mı, Çapulculuk mu?

- Kur'an Deyip Namazı Yok Sayanlar

- Cennete Sadece Müslümanlar mı Girecek?

- Kur'anda El Kesme Cezası var mı?

- Nazar veya Göz Değmesi Var mı?

- Şehadet Getir, Münafık(?) Ol

- Kur'anda Eleştiri Metodu

- Hacc Mekkede mi, Bekkede mi?

- İslami Tebliğde Kur'an Metodu

- Saptırılan Kavram: Mekruh

- Kur'anda Cuma Namazı var mı?

- Of Be Kader, Allah mı Suçlu Yoksa Biz mi?

- Kader Açısından Cebir ve İhtiyar

- Baban Peygamber Olsa Ne Yazar

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Vahdet-i Vücud, Şirkin Alası

- Tasavvufi Bilginin Kaynağı Vahiy mi?

- İslam'da Resullük Son Bulmuştur

- Teveffi Kelimesi ve Arap Dili

- Tasavvuf Üzerine Düşünceler

- Nefis Mertebelerinin İç Yüzü

- Allah Rızası Anonim Şirketi; Tarikatlar

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -1

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -2

- Nakşi Şeyhi Allah'ın Avukatı mı?

- Kur'anda "ve+la" Öbeği

- Putlar ve Tapanlar

- Son Peygamberimizin Okuma Yazması

- Mesih ve çarpıtılan Bir Ayet

- Hac İzlenimleri

- "Üzerinde 19 var" da Son Nokta

- Secde Emri

- Kur'andaki Hac

- Aracıların Gaybı Bildiği İnancı

- Tarikatçı - Müşrik Karşılaştırması

- Gazali'nin Kadına Bakışı

- Kur'anda Kadına Verilen Önem

- Başörtüsü Allah'ın Emri Değil

- Başörtüsü Takmak Kur'anda Var mı?

- Kur'anda Kadın Dövmek Var mı?

- Cariye, Köle; Utanmaz Mealciler

- Kadına Yönelik Şiddet

- Sünnet Edilen Kızın Öyküsü

- Erkekçe ve Kadınca Meal Konusu, Nebe 33. Ayet

- Harem - Selamlık Kimin Emri?

- Zina, Evlilik ve Örtünme Adabı

- Cariyeleri Aç, Hür Kadınları Kapat (!)

- Çok Eşliliği Yasaklayan Ayetler

- Kur'ana Göre Evlilik Hukuku

- 2 Kadın = 1 Erkek, Uydurma mı?

- Danimarkalı mı Sapık, Buhari mi?

- Ebu Hanife, Cariyenin Avreti

- Nisa 25, Hür Kadın ve Fahişe İfadesi

- Maymunların Hadisi ve Recm Vahşeti

- Hz. Muhammed'in Tebliği

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Angarya Haline Getirilen İbadet

- Buhari'nin Hadislerini Buhari Yazmamıştır

- Hadis ve Sünnet Gerçeği

- Uydurma Hadisler, İslamın Kara Boyası

- Hadisler Dinin kaynağı Olamaz

- Uydurmaların Sınırı Yok; Şeytan Geyiği

- Beşeri Hükümler Neden Kutsal Oluyor?

- Hadis - Kur'an Çelişkisi

- Kur'anda/Dinde Olanlar ve Olmayanlar

- Cehennem'den Çıkış Yok

- Kur'anda Tağut

- Ebu Hureyre Gerçekte Kimdir?

- Hadis - Mantık Çelişkileri

- Kurban ve Kurban Bayramı Nereden Geliyor?

- Hadislere Göre Kur'an Eksiktir

- Bildiri: İslam Anlayışında Reform

- Arapça mı, Arap Saçı mı?

- Koca mı Üstün, Allah mı?

- Esbab-ı Nüzül Komedi Hadisleri

- İşte Geleneğin Dini

- Ulul Emir İle Kim Kastediliyor?

- Kul Hakkı

- Yezidi Bir Gelenek: Aşure Tatlısı

- Hz. İbrahim'den Asrımıza Dersler

- Taklitçiliğin Boyutları

- Seb-ul Mesani Nedir?

- Kelle Sayılarak Gerçek Bulmak

- Kıyamet - Mahşer Günü ve Sonrası

- Kur'anda Namaz Vakitleri

- Kur'anda Cuma Konusu

- Salih Olmak Yetmez

- Hudeybiye Anlaşması Uydurma mı?

- Kitap Yüklü Eşekler

- Kur'andaki Hac

- Hz. Nuh'un Oğlu Kimdi? İftira mı?

- Ruhun Ağırlığına Başka Bakış

- Hz. İbrahim Yalancı Değildi

- İncil'de Kadına Bakış

- Şirkin Büyüğü Küçüğü Olur mu?

- Kur'andaki Abdest ve Hijyen

- Din de Bir Araçtır

- Kur'an Okumanın Zararları

- Kur'anda Dua Ayetleri

- Kur'anda Tarih Kavramı ve Bilinci

- Şekilsel Secde Kur'anda Yok mu?

- Salat ve salatı İkame

- Kur'andaki Emr Kavramı Üzerine

- Dindar İnsanlar Şirk Koşar

- Alak Suresinin İlk Beş Ayeti

- Men Arefe'nin Çözümü

- Kur'andaki Av Yasağı

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Din Büyüklerini Tanrılaştırma

- Allah'a ve Muhammed'e Değil

- Kur'andaki Örnek Tevekkül

- Şekilsel Rüku Kur'anda Yok mu?

- Hz. İbrahim Kuşları Kesti mi?

- Ehli Sünnet Dininin Anayasası

- İnsan Allah'ın Halifesi mi?

- Kur'an Üzerinde Düşünmek

- Şirkin Kuyusuna Düşenlere Uyarılar

- Kur'an Ölülere Okunmak İçin mi İndirildi?

- Ayda Okunan Kur'an Masalı

- Hz. İbrahim, Safa ve Merve Masal mı?

- "Haç"er-ul Esved (!)

- Mevlana Sahte Bir Peygamber Değil mi?

- Tasavvufun Tanrısı İki Zıttır

- Kur'andaki Tasavvuf: Teveccüh

- Önce Batıl ve Hurafe İle Savaşalım

- Resuller Haram Kılamaz mı?

- Elçi Muhammed ile İnsan Muhammed'in Farkı

- Tarikatlarda Aracılar Rezaleti

- Nur Suresi 31. Ayet Nasıl Çarpıtılıyor?

- Sırat Kıldan İnce, Kılıçtan Keskin mi?

- Kur'anda Zalimler

- Bütün Mehdileri Çöpe Atıyoruz

- Kur'ana Göre Ramazan Ayı ve Haram Aylar

- Tasavvufçuların İlahı; Varlık ve Yokluk

- Tasavvufçuların Küçük Putları

- Sünnet Etmek yaratılışı Değiştirmedir

- Son Peygamberimizin Mektupları

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Mescid-i Aksa Nerede?

- Büyük Kandırmaca: Hadis

- Kur'an Neden Arapça Olarak İndirilmiştir?

- Kimin dini? Kimin Kitabı? Kimin Meali?

- Evliya Kelimesinin geçtiği Ayetler

- Şimdiye Kadar Yaşanan İslam

- Ayın Yarılması Diye Bir Mucize Yoktur

- Kabe Dikili Taş Değil mi?

Up | Down | Top | Bottom

Şu da emredildi: Yüzünü dine bir Hanif olarak çevir. Sakın müşriklerden olma.

Yunus Suresi 105

Ben bir Hanif olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Müşriklerden değilim ben.

Enam Suresi 79

İbrahim ne bir Yahudi idi, ne de bir Hıristiyan. O sadece hanif bir müslümandı. O müşriklerden değildi.

Ali İmran Suresi 67

Şu da kuşkusuz ki, İbrahim başlıbaşına bir ümmetti; bir Hanif olarak Allah'ın önünde eğiliyordu. Müşriklerden değildi.

Nahl Suresi 123

De ki Allah doğrusunu söylemiştir / vaadinde sadıktır.Haydi artık Hanif olarak İbrahim'in Milleti'ne uyun! Müşriklerden değildi o.

Ali İmran Suresi 95

Allah'a ortak koşmadan, Hanifler olarak... Allah'a ortak koşan kişi, gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışıyor veya rüzgar onu uzak bir yere fırlatıp atıyor gibidir.

Hacc Suresi 31

Up | Down | Top | Bottom

HABERLER

Hanif Islam

Genel Tartışma
 Hanif Dostlar Ana Sayfa -> Genel Tartışma
Konu Konu: AKLIMI BAŞIMA ALDIM ARTIK, Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazanlarda
Gönderi << Önceki Konu | Sonraki Konu >>
Guests
Guest Group
Guest Group

Katılma Tarihi: 01 ekim 2003
Gönderilenler: -259
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı Guests

AKLIMI BAŞIMA ALDIM ARTIK,

Selam ile

Umarım hepiniz iyisinizdir, ne garip ve yaman bir çelişkidir, okumakta olduğumuz öz çocuğumuz gibi tanıdığımız insanlar musa, isa, İbrahim isimleri ile anıldığında birer örnek ve ibret vesikası, ama aynı adamlar isim değiştirip, ali, veli, murtaza olduğu zaman aptal birkaç genç, kendine yazık eden birkaç adam oluyor, vahyi ezberci bir mantıkla okumanın ardından olaylara ve karakterlere değil, kimliklere bakılır hale geliyor, aynı işi İbrahim yapsa ibretlik bir adam, ama aynı işi başka biri yapsa bağnaz bir adam, ben de artık aklını başına alan bir genç kardeşiniz olarak sizden yardım istiyorum, aşağıda birkaç tehlikeli ayet gurubu mevcuttur, bizler insanlara din tebliğ etmekle mükellefsek insanların bu yolda önündeki engelleri kaldırmaları için yardımcı olmalıyız, biz aşağıda belirttiğim ayetleri mushaflar’dan çıkartalım çaktırmadan insanlara okuyalım ama, eğer burada durursa ve bu şekilde insanlar hem çekinebilir hem de gücü elinde bulunduranlar bundan dolayı kapama cezası verebilir, ee kapanınca ne olacak, kur’an yasaklı bir kitap olursa kim kur’an okuyabilecek yazık değil mi, bizler teybin erleri ve kur’an davetcileri isek, bu hayırlı işe öncülük etmeliyiz, ben bir kaçını tesbit ettim, katkılarınızı bekliyorum, bu iş yaparken zihnim çok yoruldu, kendimle olan konuşmalarımı da sizlerle paylaşmak istedim ama en sonunda aklımı başıma aldımda kur'an'ı ysaklanmaktan son anda kurtardım, hamd olsun, bazı yerlerde eksik kaldım oralarda da hayır sahibi dostlardan yardım bekliyorum, bazı yerler tahrifdir diyebiliriz, bazı yeleri artık geçmişte kaldı deriz, bazılarını da yorumlarız ama bir kısmını da nasıl yaparız bilmem,

İbrahim ve onunla birlikte olanlarda size güzel bir örnek vardır. Hani kendi kavimlerine demişlerdi ki: "Biz, sizlerden ve Allah'ın dışında taptıklarınızdan gerçekten uzağız. Sizi (artık) tanımayıp-inkar ettik. Sizinle aramızda, siz Allah'a bir olarak iman edinceye kadar ebedi bir düşmanlık ve bir kin baş göstermiştir." Ancak İbrahim'in babasına: "Sana bağışlanma dileyeceğim, ama Allah'tan gelecek herhangi bir şeye karşı senin için gücüm yetmez." demesi hariç. "Ey Rabbimiz, biz sana tevekkül ettik ve 'içten sana yöneldik.' Dönüş sanadır." (MÜMTEHİNE SURESİ / 4)

Yaw size ne ey İbrahim ve beraberinde olanlar, size ne kavminizle ne diye zıtlaşıyorsunuz, hiç mi çalışmıyor aklınız sizin, yok mu yanınızda aklı başında orta yaşlı bir dostunuz sizi köşeye çekip akıl versin, hadi bu beraberindekileri anladık onlar ateşli birkaç teslim, peki ya sana ne oluyor ey İbrahim koskoca peygambersin, oturup anlatsana Allah nasıl güzel yaratmış çiçeği böceği diye

Allah, kendisine mülk verdi, diye Rabbi konusunda İbrahim'le tartışmaya gireni görmedin mi? Hani İbrahim: "Benim Rabbim diriltir ve öldürür" demişti; o da: "Ben de öldürür ve diriltirim" demişti. (O zaman) İbrahim: "Şüphe yok, Allah güneşi doğudan getirir, (hadi) sen de onu batıdan getir" deyince, o inkârcı böylece afallayıp kalmıştı. Allah, zalimler topluluğunu hidayete erdirmez. (BAKARA SURESİ / 25

Bak bak, hele şuna bak, ya anlat sen adama mülkün kırk da birlik zekatını anlat, malın kıymetini anlat, adamla neden zıtlaşıyorsun, sen onun topraklarında yaşıyorsan onun kurallarına uyacaksın, onun ekmeğini yiyip o’nun suyunu içiyorsun, hem o eğer öyle olmasa başkaları gelir senin yaşadığın toprakları işgal eder, ne yaptığını zannediyorsun sen ey İbrahim,

"İkiniz Firavun'a gidin, çünkü o, azmış bulunuyor." (TAHA SURESİ / 43)

dur ey rabbim sen ne yapıyorsun, telef olacak çocuklar ne işleri var fravunla bilmem kimle, biz bunlara fravun’un bünyesinde bir ev yapalım, orada fravun’un izin verdiği ölçüde senin dinini anlatsınlar, koskoca fravun, sonra fravun’un yasalarına uymadıkları gerekçesi ile ya zora uğrarlarsa ne olacak bu çocukların hali,

Onlardan, yalnızca 'üstün ve güçlü olan,' öğülen Allah'a iman ettiklerinden dolayı intikam alıyorlardı. ((buruç)

İşte bir tahrifat örneği daha, böyle bir şey olamaz, yani bizler ki olgun aklı başında Müslümanlarız insanlar dur dedi mi durup git dedi mi gideriz, nasıl olurda bizden intikam alırlar ki onlar, biz her işimizi her sözümüzü her yazımızı otoriteye,güce göre yazar yaparız, neden intikam alacaklar bizden bu ayet de tahrif olmuş, sonradan art niyetliler eklemiştir,

Onlara Nuh'un haberini oku. Hani kavmine demişti ki: "Ey kavmim, benim makamım ve Allah'ın ayetleriyle hatırlatmalarım eğer size ağır geliyorsa ben, şüphesiz Allah'a tevekkül etmişim. Artık siz ortaklarınızla toplanıp yapacağınız işi karara bağlayın da işiniz size örtülü kalmasın (veya tasa konusu olmasın), sonra hakkımdaki hükmünüzü -bana süre tanımaksızın- verin. (YUNUS SURESİ / 71)

Bu aktarılan haber de yanlış bir haberdir, nuh eğer Salih bir elçi ise, şöyle demeli idi,
Ey kavmim benim vahiy diye söylediklerim bunlar, ama sizin yanınızda sizin egemenliğinizin oldu yerlerde sizin hoşunuza gitmeyen şeyleri anlatmam diye bir uyanıklık etmeliydi,

Yukarıda gördüğümüz ayetler tahrif edilmiş ayetlerdir yok mu bir hayır sahibi bir Salih amel işlesin de şu ayetleri çıkarsın kur’an’dan milletin aklını karıştırıyor bu ayetler, koca peygamber kavmi ile zıtlaşır, otorite ile dalaşır mı, bunda bir gariplik var, bu elçilerin yapması gereken şey, kavimlerinin karşısına çıkıp anlatacaklar, zikir zekere kökünden gelir, getirdiğim vahiyde şu sayıda yer alır, bu elçiler, hep izin alacaklar, otorite ne kadar müsaade ediyorsa o kadar anlatacak,

Firavun'a ve onun önde gelen çevresine. Onlar Firavun'un emrine uymuşlardı. Oysa Firavun'un emri doğruya-götürücü (irşad edici) değildi. (HUD SURESİ / 97)

Bak hele şu işe, şimdi bu geçmişin masallarının ne işi var evrensel ve modern dinimizin içerisinde, fravun’un emrine neden uymayalım ki, Allah’a inanıyor bu adam, ülkeyi de o yönetiyor, musa’nın toplumsal ayetlerle ilgili vahiyleri de yok daha başlangıçta, yani neden uymasın ki fravun’a çok garip,

İşte kalplerinde hastalık olanları: "Zamanın, felaketleriyle aleyhimize dönüp bize çarpmasından korkuyoruz" diyerek aralarında çabalar yürüttüklerini görürsün. Umulur ki Allah, bir fetih veya katından bir emir getirecek de, onlar, nefislerinde gizli tuttuklarından dolayı pişman olacaklardır. (MAİDE SURESİ / 52)

Allah Allah, ya ben ne yapmalıyım, bir tarafta vahiy diğer tarafta olgun üstadlar bir tarafta da otorite sahipleri, şimdi, ben zamanın felaketleri bana uğramasın diye mi susuyorum, yani işim gitmesin diye onların isteklerine mi boyun eğiyorum, ama ben bu işi Allah için yapıyorum, ben diyorum ki bana izin ver ben çıkayım insanlara din anlatayım adamlar merhametli tamam diyorlar anlat ama anlatırken bizim şu kurallarımıza bağlı kal, ben de tamam diyorum ne olacak onlara anlatacaklarımı dışarıda anlatırım, böylelikle bu fırsatı kaçırmam şimdi maide/52 beni etkiler mi hayır, hem Allah’a daha da yaklaşmış olurum,

Haberin olsun; halis (katıksız) olan din yalnızca Allah'ındır. O'ndan başka veliler edinenler "Biz, bunlara bizi Allah'a daha fazla yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz." Elbette Allah, kendi aralarında hakkında ihtilaf ettikleri şeylerden hüküm verecektir. Gerçekten Allah, yalancı, kafir olan kimseyi hidayete erdirmez. (ZÜMER SURESİ / 3)

Ya sufileri anlatan ayetin burada ne iş var bu ayet tasavvufcu tayfa için değil miydi şimdi burada ne iş var bunun, biz bu ayetin sufiler için kullanımını öğrendik, başka bir amaçla kullanmayız

İşte böyle; çünkü gerçekten onlar, Allah'ın indirdiğini çirkin karşılayanlara dediler ki: "Size bazı işlerde itaat edeceğiz." Oysa Allah, sakladıkları şeyleri (sır olarak konuştuklarını) biliyor. (MUHAMMED SURESİ / 26)

Bu ayet ne arıyor burada ben toplumda var olan bütün hurafelere karşıyım bazısına karşı bazısına yakın değilim ki, aaa şey pardon din sadece hurafeye karşı olmak değildi demi, sadece gelenekci ağabeyler çirkin karşılamıyordu allah’ın ayetlerini demi, bilmiyorum bu ayet ne ifade ediyor, yok mu bir hayır sahibi bir ameli Salih yapsın da bu tahrif ayeti de çıkarsın,

Offffffffffff, içim daraldı bu kur’an nasıl bir kitap böyle ya, azıcık adamlarla uzlaşsak ne olacak,

Onlar, senin kendilerine yaranmanı (uzlaşmanı) arzu ettiler; o zaman onlar da sana yaranıp-uzlaşacaklardı. (KALEM SURESİ / 9)

Ya tamam ya tamam, din anlatalım diye susuyoruz desem olmuyor, daha sonra anlatırım desem olmuyor, zamanın felaketleri uğramasın diye arlarındayım desem olmuyor, ben atalar dinie karşıyım başka şeylere de karşı olmasan ne olacak desem olmuyor, yok mu bir hayır sahibi şu ayetleri sislinle yoksa bu kitap tc, yasalarına aykırı olmak gerekçesi ile kapanacak ve siz de naim cennetlerinden mahrum kalacaksınız, bari son bir akıl daha vereyim Rabbime, Rabbim hani güç onların ellerinde ya ve hani din ve vicdan özgürlüğü var ya bir izin isteyelim belki verirler,

(Firavun) Dedi ki: "Ona, ben size izin vermeden önce mi inandınız? Şüphesiz, o, size büyüyü öğreten büyüğünüzdür; öyleyse yakında bileceksiniz. Şüphesiz ellerinizi ve ayaklarınızı çaprazlama kestireceğim ve sizin hepinizi gerçekten asıp-sallandıracağım." (ŞUARA SURESİ / 49)

şeyyy

Dediler ki: "Bize gelen apaçık delillere ve bizi yaratana seni asla 'tercih edip-seçmeyiz." Neyde hükmünü yürütebileceksen, durmaksızın hükmünü yürüt; sen, yalnızca bu dünya hayatında hükmünü yürütebilirsin." (72) taha,

Hımmm buda mı olmadı, yok mu bir hayır sahibi aklı başında Müslüman ya beni sustursun ya da şu ayetleri silsin yoksa insanlar dinlerinden mahrum kalacak, insanlar kur’andan uzak kalacak, Salih bir amel işleyin de Allah rızası için, insanların kur’an’dan uzaklaşmasına mani olun,

Kendilerine; "Elinizi (savaştan) çekin, namazı kılın, zekatı verin" denenleri görmedin mi? Oysa savaş üzerlerine yazıldığında, onlardan bir grup, insanlardan Allah'tan korkar gibi- hatta daha da şiddetli bir korkuyla- korkuya kapılıyorlar ve: "Rabbimiz, ne diye savaşı üzerimize yazdın, bizi yakın bir zamana ertelemeli değil miydin?" dediler. De ki: "Dünyanın metaı azdır, ahiret, ise muttakiler için daha hayırlıdır ve siz 'bir hurma çekirdeğindeki ip-ince bir iplik kadar' bile haksızlığa uğratılmayacaksınız." (NİSA SURESİ / 77)

yoksa biizm kötülüğümüzü mü istiyor biz senin dinin duyulsun diye uğraşıyoruz, sen bize zorluk çıkarmak isityorsun

....Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. (Bu kolaylık) sayıyı tamamlamanız ve sizi doğru yola (hidayete) ulaştırmasına karşılık Allah'ı büyük tanımanız içindir. Umulur ki şükredersiniz. (BAKARA SURESİ / 185)

eee öyleyse yukada söylediklerin ne,

sizden önce gelip-geçenlerin hali başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlara öyle bir yoksulluk, öyle dayanılmaz bir zorluk çattı ve öylesine sarsıldılar ki, sonunda elçi, beraberindeki mü'minlerle; "Allah'ın yardımı ne zaman?" diyordu. Dikkat edin. Şüphesiz Allah'ın yardımı pek yakındır. (BAKARA SURESİ / 214)

olsun ama sen onlara çok yük yüklemişsin bizler öğle değiliz ki,

Allah, hiç kimseye güç yetireceğinden başkasını yüklemez. (Kişinin nefsinin) Kazandığı lehine, kazandırdıkları aleyhinedir. "Rabbimiz, unuttuklarımızdan veya yanıldıklarımızdan dolayı bizi sorumlu tutma. Rabbimiz, bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Rabbimiz, kendisine güç yetiremeyeceğimiz şeyi bize taşıtma. Bizi affet. Bizi bağışla. Bizi esirge, Sen bizim mevlamızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et." (BAKARA SURESİ / 287)

öyle mi, tamam ama biz senin dinine yardımcı olmak için yapacaz bu organizasyonu ne olur ki yani,

Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden eziyet gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah hiç bir şeye ihtiyacı olmayandır, yumuşak davranandır. (BAKARA SURESİ / 263)

e tamam ihtiyacın yok da biz insanları hidayete çağıracaz,

Öyleyse sen emrolunduğun şeyi açıkça söyle ve müşriklere aldırış etme. (HİCR SURESİ / 93)

ama faydalı olabiliriz belki insanlara

De ki: "Allah'ın dilemesi dışında kendim için yarardan ve zarardan (hiç bir şeye) malik değilim. Eğer gaybı bilebilseydim muhakkak hayırdan yaptıklarımı arttırırdım ve bana bir kötülük dokunmazdı. Ben, iman eden bir topluluk için, bir uyarıcı ve bir müjde vericiden başkası değilim." (A'RAF SURESİ / 18

yaw adamları seviyoruz da belki düzelirler diye çabalıyoruz ama,

Gerçek şu ki, sen, sevdiğini hidayete erdiremezsin, ancak Allah, dilediğini hidayete erdirir; O, hidayete erecek olanları daha iyi bilendir. (KASAS SURESİ / 56)

neyse benim acil bir işim var şimdi evet arkadaşlar nede kalmıştık zikir zekere kökünden gelir ve kur’an’da kaç yerde geçer idi ?

Selam ve dua ile

Yukarı dön Göster Guests's Profil Diğer Mesajlarını Ara: Guests

aksan45
Uzman Uye
Uzman Uye

Katılma Tarihi: 24 ocak 2008
Yer: Turkiye
Gönderilenler: 174
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı aksan45

?????????????????????????????????????????????

Yukarı dön Göster aksan45's Profil Diğer Mesajlarını Ara: aksan45

Muhsin
Uzman Uye
Uzman Uye

Katılma Tarihi: 14 subat 2007
Gönderilenler: 401
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı Muhsin

Gerçek şu ki, sen, sevdiğini hidayete erdiremezsin, ancak Allah, dileyeni/dilediğini hidayete erdirir; O, hidayete erecek olanları daha iyi bilendir. (KASAS SURESİ / 56)
zikir zekere kökünden??????????
Zikr:

"ذكر   Zikr" sözcüğünün; "anma, hatırda tutma, din kitabı (öğüt kitabı) ve öğüt" anlamlarında kullanıldığı herkes tarafından bilinmektedir.
             5. ayetteki "zikr" sözcüğü, Arapça dilbilgisi kurallarına göre 6. ayette kendisinden bedel konumunda bulunan "عذرا نذرا   uzren ve nüzren" ifadesinden anlaşılacağı gibi, burada "öğüt" anlamındadır. Zira 6. ayette bildirilen mazeret hazırlayacak, mazur kıldıracak (uzren) ve uyarı yapacak (nüzren) bir etkiyi 5. ayette bildirilen "zikr" yapmaktadır ki, bu da ancak "öğüt"tür. Bir başka ifade ile geçmişteki hatalara tövbe ettirtip geleceğe uyarıda bulunan "zikr"; ancak "öğüt" demektir. Zaten verilen öğütler de dikkate alınıyorsa insanlara mutlaka bu iki işlemi yaptırır.
             Kur`an`ın (öbek öbek gönderilmiş tüm ayetlerinin) Zikr (öğüt) olduğu, Kur`an`da yüzlerce ayette bildirildiğine göre, "Öğütleri zihne iyice yerleştirenler"in de yine Kur`an ayetleri olduğu kesinlik kazanmaktadır.

Uyarı:

Kur`an, Kur`an`da tam 55 tane nitelikle tanıtılmıştır. Yukarıda sayılan özelliklerin hepsi de, Resul, Furkan, Ruh, Nur, … Zikr, … Mübin, … gibi Kur`an`ın vasıflarındandır. Ayetleri mucize yapan bu özellikler, beşer kurgusu olmayıp, Allah tarafından lütfedilmiştir ve Allah`ın kitabından başka kitaplarda yoktur.
             İşte 1-7. ayetlerden oluşan kasem cümlesinde bu husus vurgulanmış ve bu özellikleri olan kitabı indiren gücün, ayetlerde bildirilen o günü de mutlaka gerçekleştireceği ifade edilmiştir. Yani, kıyamet ve ahiretin gerçekleşeceğine kanıt olarak Kur`an gösterilmiştir.
             Unutulmamalıdır ki, Kur`an`daki mucize; dağlarda, taşlarda, meleklerde, rüzgârlarda hatta peygamberlerde olan mucizelerden daha yücedir ve her an el altında bulunan, göz önünde duran bir mucizedir. Fakat böyle ortada, açık olmasına rağmen kıyamete kadar da mucizelerinin tümüne ulaşılamayacak olan en büyük eserdir.

selam,bilginize sunmak istedim,insallah faydali olur.
Yukarı dön Göster Muhsin's Profil Diğer Mesajlarını Ara: Muhsin

3kar
Yeni Uye
Yeni Uye

Katılma Tarihi: 11 haziran 2007
Gönderilenler: 13
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı 3kar

sevgili malik bin nebi, AKLIMI BASIMA ALDIM ARTIK  diye acmissin konuyu ama nasil aldigini aciklamamissin sadece kurandaki sureleri  yani allahin sozlerini hicv etmissin gibi gorunuyor ama bunu yaparkende tam  net bir aciklama getirmemissin.  

Kendilerine; "Elinizi (savaştan) çekin, namazı kılın, zekatı verin" denenleri görmedin mi?                                             

Oysa savaş üzerlerine yazıldığında, onlardan bir grup, insanlardan Allah'tan korkar gibi- hatta daha da şiddetli bir korkuyla- korkuya kapılıyorlar ve: "Rabbimiz, ne diye savaşı üzerimize yazdın, bizi yakın bir zamana ertelemeli değil miydin?" dediler. De ki: "Dünyanın metaı azdır, ahiret, ise muttakiler için daha hayırlıdır ve siz 'bir hurma çekirdeğindeki ip-ince bir iplik kadar' bile haksızlığa uğratılmayacaksınız." (NİSA SURESİ / 77)

yoksa biizm kötülüğümüzü mü istiyor biz senin dinin duyulsun diye uğraşıyoruz, sen bize zorluk çıkarmak isityorsun

....
Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. (Bu kolaylık) sayıyı tamamlamanız ve sizi doğru yola (hidayete) ulaştırmasına karşılık Allah'ı büyük tanımanız içindir. Umulur ki şükredersiniz. (BAKARA SURESİ / 185)

eee öyleyse yukada söylediklerin ne,

ozellikle bu soylediklerin ne anlama geliyor daha genislice anlatabilir misin?

saygilar

Yukarı dön Göster 3kar's Profil Diğer Mesajlarını Ara: 3kar

Guests
Guest Group
Guest Group

Katılma Tarihi: 01 ekim 2003
Gönderilenler: -259
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı Guests

selam bu bir tasvirdi, ne zikirin kökünü öğrenmek istedim ne de kur'an'a saldırmak,

selam

Yukarı dön Göster Guests's Profil Diğer Mesajlarını Ara: Guests

tarık
Katilimci Uye
Katilimci Uye

Katılma Tarihi: 19 aralik 2006
Gönderilenler: 56
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı tarık

1.     insan çevrenin ürünüdür ve insan kendi başına hiçbir şey oluşturamaz. İyiyi ve kötüyü çevresine göre tanımlar.

2.     insan beyni aşırı gelişti kendisini bilerek ve kontrollü yok edecek kadar.

3.     neden tanrı yada yaratıcı olsun ki var olan ve doğal olan suçlu adaletsiz bir sistem oluşmuş işte bu yüzden ve 1. sebepten ötürü hesap yoktur özgür olmadığımız için sorumlu değiliz.

4.     güçlünün zayıfı yenme sebebi zayıfın zayıf kalmasıdır ve bundan da maruz kaldığı koşullar sorumludur. bu koşullar ise bazı toplumlarda doğrudan tanrı olarak adlandırılmış   ör ateş su çok benzemese de ortaklık yönü vardır. Bazılarında dolaylı olarak işte onları da yaratan aşkın bir tanrı vardır diye

5.     insan beyninin gelişmesi ve yaşamdaki zevkleri tatması onu uzun yaşama isteğine itti bunun elinde olmayan sebeplerle olmadığını gören insan bir öldükten sonra yaşam icat etti . tekrar dirilmeye ilk başta hayatın devamı olarak inanılmaya başlandı sonra zayıflar kendi acizliğini kamuflaj etmek, rahatlamak ve korunmak için ölüm sonrası yaşama 1.yaşamın etki ettiğini ortaya attı. İşte bundan hesap verme ortaya çıktı.

6.     her şey eğitim ile olur insan öğrendiğini yapar ancak ve ona alışır onu sever.

İlginç bir ara not: güneş dünyaya 1 cm uzak olsaydı buzul yaratıkları olacaktı.

Soru: insanın eylemlerinde hep neden olmalıdır bu bir zorunluluktur. Peki belirli nedenler ile olan bir eylem olması onu özgür olmaktan çıkarır mı? Eylem olmasında sebep zorunluluğu var mıdır (el hak vardır sebep olmazsa olmazdır eylemde )

Cevap:özgürlük aranması gereken yer nedenler çakışmasında bireyin tercihidir

Soru 2:bireyin herhangi bir nedenden dolayı  eylemlerden birini bireye seçtiren eğilim var mıdır (el hak vardır)

Soru3:peki bu eğilim onun seçme nedenimidir c. Evet

Soru4: bireydeki bu seçtiren eğilimi belirleyen nedir?

Cevap: yetişme koşulları aldığı eğitim…

Peki bu keşmekeşte insan nasıl özgür olduğunu söyler?

İnsan çevresinden aldığını benimser özdeşleşir ve bir kendi sandığı vicdan mahkeme kanunu oluşturur. Yaptığı seçimleri o özümsenen şartlara göre belirlerken kendini oluşturanların kendi dışındakilerce oluşturulduğunu önemsemez çünkü birey o doğru sandığı şeylere alışmıştır onları sevmiştir

Yukarı dön Göster tarık's Profil Diğer Mesajlarını Ara: tarık

tarık
Katilimci Uye
Katilimci Uye

Katılma Tarihi: 19 aralik 2006
Gönderilenler: 56
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı tarık

bu yazı tanrı yok tekrar dirilme yok başlığında asıldı fakat sansürlendi
Yukarı dön Göster tarık's Profil Diğer Mesajlarını Ara: tarık

Muhsin
Uzman Uye