HANiFDOSTLAR.NET

Kuran Müslümanı

(Şahıs odaklı din anlayışından Allah odaklı din anlayışına...)

Ana Sayfa Hanif Mumin  Iste Kuran Kurandaki Din  Kur'an Yolu  Meal Dinle Sohbet Odasi Hanifler E- Kitaplik Kütüb-i Sitte ?  ingilizce Site Kuran islami Aliaksoy Org  Hasanakcay Net Tebyin-ül Kur'an Önerdiğimiz Siteler Bize Ulasin

- Konulara Göre Fihrist

- Saçma Hadisler

- Hadislerin-Sünnetin İncelemesi

- Haniflikle İlgili Sorular Cevaplar

- Misakın Elçisi Kim?

- Kuranda Namaz/Salat

- Onaylayan Nebi

- Kuranda Namaz/Salat

- Enbiya 104

- Kuranda Yeminler

- Adem Hakkında Sorular

- Ganimetleri Resulün Eline Nasıl Vereceğiz?

- Allahın ındinde YIL ve DOLUNAYLAR

- Abese ve Tevella

- Hadisçilerce Tahrif Edilen Ayetler

- Mübarek Yer, Mübarek Vakit

- Arkadaş Peygamber

- Kuranın İndirilişinden Günümüze Gelişi

- Bir Türban Sorusu

- Kuran ve Bize Öğretilenlerin Farkı

- Namazın Kılınışı

- Hadislere Göre Namaz

- Kuranda Salat Namaz mıdır?

- Kuran Yetmez Diyen Uydurukçular

- Bizler Hanif Dostlarız

- Sahih Hadis mi İstersiniz?

- Hakkı Yılmaz'ın Tebyin Çalışması

- Kur'anı Anlamada Metodoloji

- Tarikatçıların Çarpıttığı Birkaç Ayet

- Nasıl Kur'an Okuyalım?

- Kur'anı Kerim Nedir?

- Kur'anda Oruç

- Allah'sız Bir Din ve Allah'sız Bir Kur'an İnancı

- Kuransız Bir İslam Anlayışı ve Müşrikleşme

- Meal Çalışmasına Davet

- Allah Şahit Olarak Kafi Değil mi?

- Doğru Hadisleri Ne Yapacağız?

- Kur'andaki Muhammed ve Peygamberlerin Misyonu

- Mahrem, Avret, Ziynet

- Nur Suresi Çeviri-Yorum

- Cilbab

- Resule İtaat Ne Demektir?

- Hadis Kalburcuları ve Kalburları

- Kur'anı Kerim'in İndiriliş Gayesi

- Kur'anda Amellere Karşı Cahili Yaklaşım

- İslamdışı İnanışlara Kur'andan Örnekler

- Biri Şu Haram Üretim Tesislerini Kapatsın

- Tasavvufta İslam Var mı?

- İslamda Delil Sorunu

- Kurban Kesmek

- İlahi Hitabın Serüveni

- Ecel Nedir?

- Şirk, İşrak, Müşrik, Müşareke, Müşterik

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Peygamberlere Karşı Rabbani Yaklaşımlar

- Salat-ı Tefriciye yada Zikri Çarpıtmaya Bir Örnek

- Mucize Nedir?

- Ayrılıkların Nedenleri

- Sıfır Hata veya Kur'an

- Haniflik Nedir?

- Rabıta İle Şeyhlere Tapanlar

- Hadis Zindanının Mezhepçi Mahkumları

- İslam Dininin Öğrenilmesinde Kaynak Sorunu

- Fasık ve Münafıkların Genel Tanımlaması

- Hadisler, Hıristiyanlık ve Selman Rüştü

- Kur'anı kerim'in İndiriliş Gayesi

- Müstekbirlere Karşı Cahili Yaklaşım

- Halis-Hanif İslam

- Kur'anda Şefaat

- Fuhuş Tellalı Tefsirciler

- Hayızlıyken Neden Namaz Kılınmasın?

- Cebrail, Vahiy, Melek

- Dindarlıkta Müşrikleşme Temayülü

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Yaratılış, Adem, Havva

- Kur'an Yerel mi, Evrensel mi?

- Reform Dinde mi, Dindarlıkta mı?

- Ne Mutlu Tağutu Olmayanlara

- Peygambere Saygı(?)

- Hadislere Kanıt Diye Gösterilen Ayetler

- Allah Nazara Karışmadı mı?

- Kur'anı Kerimle Amel Etmek Mümkün mü?

- Kur'anda İnkar Edenlerin Vasıfları

- Müminlerin Vasıfları

- Allah'ın Vasıfları

- Kur'anın Vasıfları

- Dine Karşı Cahili Yaklaşımlar

- Kur'an Merkezli Din

- İrin Küpü Patladı; Mevlana

- Hurafe ve Bidatlar

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Hz. İsa'nın Ölümü

- Allah'ın Mesajının Adı: Kelamullah

- Allah'ın Resule Uyarıları

- Kur'ana Göre Tenkit ve Eleştiri Nasıl Olmalı?

- Kur'anda Sevgi

- Sofuların Devlet Desteğiyle Desteklenmesi

- Hans Von Aiberg Aldatmacası

- Kabir Azabı Safsatası

- Kur'an Kıssalarının Önemi; Masal Değiller

- Kur'anda Toplumsal Sünnetler

- Tefsirde İsrailiyyat

- Kardeş Evliliği Olmadan Çoğalma

- Hans Von Aiberg Tutuklandı

- Kur'anda Tevbe Kavramı

- Yaşar Nuri Öztürk'ün Yorumuyla Namaz

- Karadelikler; Bir Büyük Yemin

- Mezhepçilerin Ümmi Açmazı

- Kabe Nedir? Mekkede midir, Kudüste mi?

- Kur'anda Ruh Kavramı

- Kur'anda Nefs Kavramı

- Amin Kavramı ve Putperestlik

- Diyanet İşleri Başkanlığının Sitemize Cevabına Cevaplar

- Resul ve Nebi -1

- Resul ve Nebi -2

- Sapık Bir Fırka: Hansçılar

- Cihad mı, Çapulculuk mu?

- Kur'an Deyip Namazı Yok Sayanlar

- Cennete Sadece Müslümanlar mı Girecek?

- Kur'anda El Kesme Cezası var mı?

- Nazar veya Göz Değmesi Var mı?

- Şehadet Getir, Münafık(?) Ol

- Kur'anda Eleştiri Metodu

- Hacc Mekkede mi, Bekkede mi?

- İslami Tebliğde Kur'an Metodu

- Saptırılan Kavram: Mekruh

- Kur'anda Cuma Namazı var mı?

- Of Be Kader, Allah mı Suçlu Yoksa Biz mi?

- Kader Açısından Cebir ve İhtiyar

- Baban Peygamber Olsa Ne Yazar

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Vahdet-i Vücud, Şirkin Alası

- Tasavvufi Bilginin Kaynağı Vahiy mi?

- İslam'da Resullük Son Bulmuştur

- Teveffi Kelimesi ve Arap Dili

- Tasavvuf Üzerine Düşünceler

- Nefis Mertebelerinin İç Yüzü

- Allah Rızası Anonim Şirketi; Tarikatlar

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -1

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -2

- Nakşi Şeyhi Allah'ın Avukatı mı?

- Kur'anda "ve+la" Öbeği

- Putlar ve Tapanlar

- Son Peygamberimizin Okuma Yazması

- Mesih ve çarpıtılan Bir Ayet

- Hac İzlenimleri

- "Üzerinde 19 var" da Son Nokta

- Secde Emri

- Kur'andaki Hac

- Aracıların Gaybı Bildiği İnancı

- Tarikatçı - Müşrik Karşılaştırması

- Gazali'nin Kadına Bakışı

- Kur'anda Kadına Verilen Önem

- Başörtüsü Allah'ın Emri Değil

- Başörtüsü Takmak Kur'anda Var mı?

- Kur'anda Kadın Dövmek Var mı?

- Cariye, Köle; Utanmaz Mealciler

- Kadına Yönelik Şiddet

- Sünnet Edilen Kızın Öyküsü

- Erkekçe ve Kadınca Meal Konusu, Nebe 33. Ayet

- Harem - Selamlık Kimin Emri?

- Zina, Evlilik ve Örtünme Adabı

- Cariyeleri Aç, Hür Kadınları Kapat (!)

- Çok Eşliliği Yasaklayan Ayetler

- Kur'ana Göre Evlilik Hukuku

- 2 Kadın = 1 Erkek, Uydurma mı?

- Danimarkalı mı Sapık, Buhari mi?

- Ebu Hanife, Cariyenin Avreti

- Nisa 25, Hür Kadın ve Fahişe İfadesi

- Maymunların Hadisi ve Recm Vahşeti

- Hz. Muhammed'in Tebliği

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Angarya Haline Getirilen İbadet

- Buhari'nin Hadislerini Buhari Yazmamıştır

- Hadis ve Sünnet Gerçeği

- Uydurma Hadisler, İslamın Kara Boyası

- Hadisler Dinin kaynağı Olamaz

- Uydurmaların Sınırı Yok; Şeytan Geyiği

- Beşeri Hükümler Neden Kutsal Oluyor?

- Hadis - Kur'an Çelişkisi

- Kur'anda/Dinde Olanlar ve Olmayanlar

- Cehennem'den Çıkış Yok

- Kur'anda Tağut

- Ebu Hureyre Gerçekte Kimdir?

- Hadis - Mantık Çelişkileri

- Kurban ve Kurban Bayramı Nereden Geliyor?

- Hadislere Göre Kur'an Eksiktir

- Bildiri: İslam Anlayışında Reform

- Arapça mı, Arap Saçı mı?

- Koca mı Üstün, Allah mı?

- Esbab-ı Nüzül Komedi Hadisleri

- İşte Geleneğin Dini

- Ulul Emir İle Kim Kastediliyor?

- Kul Hakkı

- Yezidi Bir Gelenek: Aşure Tatlısı

- Hz. İbrahim'den Asrımıza Dersler

- Taklitçiliğin Boyutları

- Seb-ul Mesani Nedir?

- Kelle Sayılarak Gerçek Bulmak

- Kıyamet - Mahşer Günü ve Sonrası

- Kur'anda Namaz Vakitleri

- Kur'anda Cuma Konusu

- Salih Olmak Yetmez

- Hudeybiye Anlaşması Uydurma mı?

- Kitap Yüklü Eşekler

- Kur'andaki Hac

- Hz. Nuh'un Oğlu Kimdi? İftira mı?

- Ruhun Ağırlığına Başka Bakış

- Hz. İbrahim Yalancı Değildi

- İncil'de Kadına Bakış

- Şirkin Büyüğü Küçüğü Olur mu?

- Kur'andaki Abdest ve Hijyen

- Din de Bir Araçtır

- Kur'an Okumanın Zararları

- Kur'anda Dua Ayetleri

- Kur'anda Tarih Kavramı ve Bilinci

- Şekilsel Secde Kur'anda Yok mu?

- Salat ve salatı İkame

- Kur'andaki Emr Kavramı Üzerine

- Dindar İnsanlar Şirk Koşar

- Alak Suresinin İlk Beş Ayeti

- Men Arefe'nin Çözümü

- Kur'andaki Av Yasağı

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Din Büyüklerini Tanrılaştırma

- Allah'a ve Muhammed'e Değil

- Kur'andaki Örnek Tevekkül

- Şekilsel Rüku Kur'anda Yok mu?

- Hz. İbrahim Kuşları Kesti mi?

- Ehli Sünnet Dininin Anayasası

- İnsan Allah'ın Halifesi mi?

- Kur'an Üzerinde Düşünmek

- Şirkin Kuyusuna Düşenlere Uyarılar

- Kur'an Ölülere Okunmak İçin mi İndirildi?

- Ayda Okunan Kur'an Masalı

- Hz. İbrahim, Safa ve Merve Masal mı?

- "Haç"er-ul Esved (!)

- Mevlana Sahte Bir Peygamber Değil mi?

- Tasavvufun Tanrısı İki Zıttır

- Kur'andaki Tasavvuf: Teveccüh

- Önce Batıl ve Hurafe İle Savaşalım

- Resuller Haram Kılamaz mı?

- Elçi Muhammed ile İnsan Muhammed'in Farkı

- Tarikatlarda Aracılar Rezaleti

- Nur Suresi 31. Ayet Nasıl Çarpıtılıyor?

- Sırat Kıldan İnce, Kılıçtan Keskin mi?

- Kur'anda Zalimler

- Bütün Mehdileri Çöpe Atıyoruz

- Kur'ana Göre Ramazan Ayı ve Haram Aylar

- Tasavvufçuların İlahı; Varlık ve Yokluk

- Tasavvufçuların Küçük Putları

- Sünnet Etmek yaratılışı Değiştirmedir

- Son Peygamberimizin Mektupları

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Mescid-i Aksa Nerede?

- Büyük Kandırmaca: Hadis

- Kur'an Neden Arapça Olarak İndirilmiştir?

- Kimin dini? Kimin Kitabı? Kimin Meali?

- Evliya Kelimesinin geçtiği Ayetler

- Şimdiye Kadar Yaşanan İslam

- Ayın Yarılması Diye Bir Mucize Yoktur

- Kabe Dikili Taş Değil mi?

Up | Down | Top | Bottom

Şu da emredildi: Yüzünü dine bir Hanif olarak çevir. Sakın müşriklerden olma.

Yunus Suresi 105

Ben bir Hanif olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Müşriklerden değilim ben.

Enam Suresi 79

İbrahim ne bir Yahudi idi, ne de bir Hıristiyan. O sadece hanif bir müslümandı. O müşriklerden değildi.

Ali İmran Suresi 67

Şu da kuşkusuz ki, İbrahim başlıbaşına bir ümmetti; bir Hanif olarak Allah'ın önünde eğiliyordu. Müşriklerden değildi.

Nahl Suresi 123

De ki Allah doğrusunu söylemiştir / vaadinde sadıktır.Haydi artık Hanif olarak İbrahim'in Milleti'ne uyun! Müşriklerden değildi o.

Ali İmran Suresi 95

Allah'a ortak koşmadan, Hanifler olarak... Allah'a ortak koşan kişi, gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışıyor veya rüzgar onu uzak bir yere fırlatıp atıyor gibidir.

Hacc Suresi 31

Up | Down | Top | Bottom

HABERLER

Hanif Islam

Genel Tartışma
 Hanif Dostlar Ana Sayfa -> Genel Tartışma
Konu Konu: "MÜSTAKİLLER" yazısının Eleştirisi Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazanlarda
Gönderi << Önceki Konu | Sonraki Konu >>
halukgta
Uzman Uye
Uzman Uye

Katılma Tarihi: 25 eylul 2006
Yer: Turkiye
Gönderilenler: 425
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı halukgta

Zaman Gazetesi yazarı Sayın Hekimoğlu İsmail in 31 Ocak tarihli köşe yazısını okuduktan sonra, günümüz de İslam inancının kimler tarafından ve ne şekilde yönlendirildiği geldi aklıma. Yazının başlığı Müstakiller yani hiçbir yere bağlı olmayanlar anlamını taşıyordu. Yazının tamamını okuduğumda bir yere bağlı olmayan tabiri caizse tahsilli, eğitimli bazı kişilerin yalnız tenkitten başka bir şey bilmedikleri, fayda yerine yalnız tenkitte bulundukları için faydalarının olmadığını, hiçbir yere bağlı olmadıkları tezinden giderek yazıda tenkit edilmektedir. Hatta müstakillerin bağlı olduğu yerler konusunda da şöyle açıklık getirilmiş. (Müstakillerin iki özelliği vardır. Birincisi, bir yere bağlı değiller. İkincisi, kendilerine bağlılar.) Daha da ileri giderek bu kişilerin nelere bağlı olmadığı açıklaması da yapılıyor. (Müstakiller, hiçbir hocaya, âlime, şeyhe bağlı değil, sadece kendilerine bağlıdırlar.) Demek ki işin en doğrusu birilerine bağlı olmak ki böyle söyleniyor. Acaba dünyadan bağlanılacaklar arasında neden Rabbim in kelamı KURAN yok dersiniz? Acaba müstakiller dünyadan beşere bağlanmak yerine Rahmanın, ipine sarılın doğruya ulaşacaksınız dediği Kurana sarılıyor olmasınlar? Müstakilleri kendilerine bağlı olmakla suçluyor köşe yazarımız, ama farkında olmadan kendisinin tabi olduğu insanda kendi sözlerine, düşüncelerine başkalarını bağlıyor ve ardından sürüklemiyorlar mı zaten? En azından başkalarının hatalarına tabi olma riski varken, kendi yapacağın, daha dikkatli, daha akılcı çalışmalarınla, daha az hatalarına tabi olmak akılcı değilmidir sizce? Tabi olduğu velinin sözleri Rahmanın vahiy sözlerimidir de kurana tabi olurcasına ardından gidiliyor. Her insan Kuran ayetlerinden kendi anladığı kadar nafakasını alırcasına onu yaşamaya, anlamaya çalışır, doğruyu bulmak adına aklını kullanır, araştırır sorar soruşturur. Elbette hatalar olacaktır hepimizde yapmıyor muyuz zaten? Eğer bahsettiği müstakiller gerçekten hiçbir velinin ardına düşmeyip kendi aklıyla, fikriyle, düşünceleri ile Rahmanın kitabından feyz almaya çalışıyorsa ona müstakil değil, ancak Allah a, kurana bağlı sadık kullar yakıştırması yapılabilir. Bu sözlerimde ne kadar haklı olduğumu kuran ayetleri ile izah etmeye çalışacağım. Bahsetmek istediğim, yazıda anlamadığım ve de şaşırdığım konu ise yazarın yazısındaki detaylarda gizli, kendisini bakın nasıl bir yere bağlı olduğunu anlatıyor ve savunuyor. (Mesela ben Bediüzzaman'a tabiyim. Biz kendi kendimize fetva veremeyiz. Dini bilgi ve tavrımızı bir âlim kanalize etmiş... Dolayısıyla müstakil değiliz. ) Doğrusu bu sözlere şaşırmamak elde değil. Beni ilgilendirende zaten işin dini kısmı, yani Rahmanın gönderdiği rehbere uygunluk bölümüdür bu sözlerin. Yazar kimseye bağlı olmayan, yani hiçbir velinin ardından gitmeyen kişilere kızması, her şeyi tenkit edip yol göstermemeleri tenkit ediliyordu yazıda. Ama Sayın Hekimoğlu işin kolayını bulmuş ve birilerine tabi olarak doğru yolda olduğunu anlatmak istiyor. Doğrusu hiçbir yere bağlı olmayanların İslam hakkında ne söylediklerini bilemem, ama KURAN a bağlı olanların ne söyledikleri çok açıktır. Şimdi Sayın Hekimoğlu Rahmanın Kuranda ayetlerin sonunda söylediği düşünme ve aklınızı çalıştırın emrini pek fazla önemsemediği açık ki, sözlerinde biz kendi kendimize fetva veremeyiz, dini inanışlarımızı bir âlim kanalize etmiş diyebiliyor. Yani ben düşünemem benim yerime düşünenler var diyor açıkça. O ne söylerse bende onu yaparım diyor. Bununla da övündüğü açık ki kendisinin bundan dolayı müstakil yani bağımsız olmadığını belirtiyor. Önce şunu da hatırlatmalıyım ki kimse kendi kafasından kurandan olur olmaz hüküm çıkaramaz, çünkü zaten Allah hükmü ben veririm diyor ve de kuranda veriyor açıklıyor. Hatta hatırlarsınız bir ayetinde kadınlar hakkında senden hüküm vermeni istiyorlar diyor peygamberimize Allah, onlar hakkında hükmü ben vereceğim diyor ve de gerekenleri açıklıyor. Buna benzer birçok ayet tek hüküm verici rahmandır diyor. Kuran da muhkem ayetler, gizli ya da şifreli sözler değildir. Bu sözlerin anlaşılır, açıklanmış olduğunu Allah bizzat söylüyor. Ama bizlere ne diyorlardı? Kuranı herkes anlayamaz, kuranda her şey yoktur. Düşünün Rabbim herkesin anlayamayacağı bir kitap gönderiyor, daha sonra beşere bizleri mahkûm edip, daha da ilginci sizleri kurandan hesaba çekeceğim diyor. Bunları söylemek Kurana şirk koşmaktır, Allahın adaletini küçümsemektir bunu da unutmayalım. Elbette bu herkesin kendi seçimidir hesabı kendisi verecek, bizlerin başka bir sözü olamaz, ama isterseniz bu inanç ve yol kuranın emrimi, yoksa kuranın tam tersimi? Bakın Rabbim ne diyor.( Şura sur.21; Yoksa onların Allah 'in izin vermediği şeyleri, dinde kendilerine meşru kılan ortakları mı var? ) Önce bu ayete bakalım, ardından gittikleri ve tabi oldukları kişiler, her ne hikmetse kuranda her şey yoktur diyerek, Rahmanın yasaklamadığı şeyleri haram kılan, yasaklar koyan bir zihniyete sahiptir, sormak isterim bu ayette geçen Allahın izin vermediği şeyleri, dinde kendilerine meşru kılan ortaklarımıdır yoksa bunlar? (HÂŞÂ) (Araf suresi 3; Rabbinizden size indirilene uyun; O'nun berisinden bir takım velilerin ardına düşmeyin! Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz.) Değerli kardeşlerim bu ayette sizce Allah birilerine tabi olun müstakil olmayın mı diyor dersiniz? Sayın Hekimoğlu acaba edindiği veli kişi ye Âlime tabi olmakla ve de bununla övünmekle kurana uymuş mu oluyor, yoksa kuranın tersini mi yapıyor dersiniz? Allah açık seçik size indirdiğime yani KURAN a uyun diyor, ama Sayın Hekimoğlu bahsettiği kişiye uymanın mutluluğunu bizlere aktarabiliyor, doğrusu bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Esas anlayamadığım ise Rahmanın çok özel yaratıp akılla donattığı insanın en büyük özelliği olan düşünmeyi, akıl yürütmeyi bir kenara bırakıp dini bilgi ve tavrını kendisi yönlendirmeden öte, bir veliye âlime bırakmış görünüyor. Acaba kendisini bu konuda teslim ettiği âlim, veli kişi Allahın sevgili kulu ve doğru yolunda mıdır, bu konuda ne kadar bilgisi vardır dersiniz? Bu kişilerin ardından gitmekle kendilerini temize çıkaracağından kimler emin olabilir, var mı bir garantisi bu yolun? Hangi mezhebin âlimi Allah katında takvaca üstündür de tüm sözleri doğrudur onu takip edelim, var mı bunu ölçmenin doğru yolu? Bakın tüm bu sözler içinde Yüceler yücesi Rabbim ne diyor. (Kalem sur.7: Senin Rabbin, evet O'dur kendi yolundan kimin saptığını en iyi bilen. Ve O'dur kimin doğruya ve güzele kılavuzlandığını en iyi bilenNecm sur.32:��.O halde kendi kendinizi temize çıkmış göstermeyin; kimin sakındığını en iyi bilen O'dur.) Rahman kimin doğru yolda olduğunu, kimin saptığını en iyi bilen benim diyor ve dahası da kendinizi sakın temize çıkmış göstermeyin diyor. Ama birileri ne hakla bir âlimin bir velinin ardına düşerek, müstakil değil birilerine din ve iman adına tabi olmakla övünüyor ve tabi olmayanı suçlarcasına konuşabiliyor. Doğrusu ben söyleyecek söz bulamıyorum. Kurandan hatırlatmalara devam ediyorum acaba Rabbim Sayın Hekimoğlunun yaptığını mı onaylıyor, yoksa sakın ha başkasının ardından değil yalnız Kurana mı sarılın diyor lütfen bakınız. (Araf Suresi 3. (Ey insanlar), Rabbinizden size indirilene uyun ve O'ndan başka velilere uymayın. Ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!) Evet, Rabbim bizler ne yazık ki çok az öğüt alıyoruz. Sen açık seçik söylediğin halde biz hala bu kitapta her şeyin olmadığını söylemekle vakit geçiriyoruz, ne olur bizleri affet. Acaba Sayın Hekimoğlu tabi olduğu kişinin söylediklerini yaparak, Allah a daha yakın olacağını mı düşünüyor? Şimdide bizi Allah a yaklaştırıyor dediklerimize bakın ne diyor Rahman. (Zümer Suresi 3. Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah'ındır! O�nun yanında birilerini daha veliler edinerek, "Biz onlara, bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz." diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.) Sayın Hekimoğlu bahsettiği kişiye din ve inanç bakımından tabi olduğunu söylemişti, birde onun söylediklerine de uyduğunu belirtmişti, ama Allah bakın bu sözlerin nasılda yanlış olduğunu açıklıyor yukarıdaki ayette.

Sayın Hekimoğlu çok güzel bir söz söylemiş yazısında katılıyorum. (Gözden çöp almak isterken göz patlatılmamalı... Tenkit başka, yıkmak başka...) Evet, Sayın Hekimoğlu ben sözlerinizi kuran ile karşılaştırdım yani Rahmanın sözlerini hatırlattım yalnızca. Ama baktım ki gerçekten göze çöp batmış. Acaba göze kaçan çöpü alırken gözünüze zarar verdim mi dersiniz? Yoksa gözünüzde çöp olduğunun farkında bile değil misiniz? Bende yanılabilirim ama en azından ben aklımla düşünüp bu sözleri kuran ile karşılaştırdığımda bunları anladım. Tek yanılmaz Allah tır yanıldıysam beni bağışlayacağını biliyorum. Eğer size sözlerimle zarar verdiysem, sizi kırdıysam özür dilerim ama konu Rahmanın ayetleri, sözleri olunca bundan sakınmam, söz konusu olamaz. Hepimiz bir beşeriz yanılabiliriz, ama en az yanılanlardan olmak için kendi aklımızı kullanıp, Rahmanın sizler için bir rehber, gönül gözü, bir ışık diye indirdim dediği KURANA bakıp onu anlamaya çalışmak, bizler için en akılcı yol olduğunu Allah söylüyor. Ardına takıldığımız velilerin yanılmaz, hata yapmaz olduğunu söylemek Kurana şirk koşmaktır, çünkü Allah yanılmayan yalnız benim diyor. Bakın Rabbim kuran için ne diyor? (Casiye sur.20: Bu Kuran, insanların kalp gözlerini açacak ışıklardan oluşur. Gereğince inanan bir toplum için de bir kılavuz ve bir rahmettir o.) Allah bu sözleri söylüyorsa, bu kitap anlaşılmaz değildir. Hiçbir kılavuz bir başka kılavuza ihtiyaç duyularak anlaşılmaz, hele bu kılavuz Rabbim in gönderdiği Kuransa. Bakın şu ayete Allah kuranı nasıl anlayacaklarını ne kadar güzel söylüyor. (Sad sur.29: (Resulüm!) Sana bu mübarek Kitabı, ayetlerini düşünsünler ve aklı olanlar öğüt alsınlar diye indirdik) Düşünebiliyor musunuz Allah kuranın ayetlerini insanların düşünsünler ve aklı olanlar öğüt alması için gönderdim diyor, ama birileri biz anlayamayız bunu bazı âlim ve veli kişiler anlar ve bize anlatır diyebiliyorlar. Daha açıkçası biz din adına düşünemeyiz âlimler bizi yönlendirir din bilgi ve tavrımızı onlar yönlendirir diyebiliyorlar. Peki, bu ayetlerin bir tanesine dahi uyuyor mu bu sözler? Amacım söylediğiniz gibi yalnız tenkitti, yıkmak ise kuran aşığı bir insanın temellerinde, mayasında asla olamaz. Allah gönül perdemizi açık, diğer duyu organlarımızı da mühürlenmeyen kullarından eylesin. SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK

NOT: Zaman gazetesindeki yazının tamamını okumak isteyenlere link:

http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=810030&title=mus takiller

Yukarı dön Göster halukgta's Profil Diğer Mesajlarını Ara: halukgta

savana
Uzman Uye
Uzman Uye

Katılma Tarihi: 30 nisan 2006
Gönderilenler: 1235
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı savana

selam

proflardan ,yazarına kadar eğitimli eğitimsiz din ulemasının hali ortada.Kurandan kopuk beşer yapımı dine bağlı.Ulema böyle olursa halk nasıl olur?

Aklını işletmeyenlerin üzerine pislik yağar.Gerçektende öyle islam ülkelerinin içinde bulunduğu sefalet ve felaketin nedeni aklını izole etmek işletmemek.Eğitime değer vermemek.

Ben bu din proflardan birinin kuran eksenli dine davet eden ünv doçenti biriyle tartışmayı izlemiştim.Adam kurandan ayetler okuyor din profu hadisle cevap veriyor hatta tartışma konusunu bir yana bırakıp doçent için bunlar milletin aklını bulandırıyorlar sakın ha siz bunlara kanmayın diye seyirciyede öğüt veriyordu.

HAKgelenek
Uzman Uye
Uzman Uye
Simge

Katılma Tarihi: 05 ocak 2007
Gönderilenler: 611
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı HAKgelenek

"Melike dedi:"Rabbim doğrusu ben öz benliğime zulmetmişim.Artık Sülayman'la birlikte alemlerin Rabbi olan Allah'a teslim oluyorum."27/44

Arkadaşlar neden şaşırıyorsunuz adam doğrusunu yapıyor.Yanlışı savunan sizlersiniz.Bakın ayete dünyada yol almanın sünneti neymiş görün.Burada önemli olan birlikte yürünen kişinin elindeki kılavuzun mahiyetidir."Nurcu" kesimin liderleri Kuran'ın kılavuzluğunda yürümüyor" derseniz size katılırım.Ama "herkes eline bir meal alsın onunla yürüsün" derseniz bu tamamen Kuran'a ters düşmek olur.Ki,sizler çok büyük çoğunlukla bu batıl anlayışı savunuyorsunuz maalesef.Selamlar..

halukgta
Uzman Uye
Uzman Uye

Katılma Tarihi: 25 eylul 2006
Gönderilenler: 425
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı halukgta

Hak gelenek dostum önce kendinize taktığınız isim sizin düşüncenizi tam yansıtıyor sanırım, nedir o derseniz hak olan gelenek değil KURAN dır, gelenek ise her topluma göre değişir. Gelelim ayete bakın ne güzel aklı başına geçte olsa gelen Süleyman peygamberimiz ile birlikte Allah a teslim olanlardan oluyor. Ama siz buradan ne çıkardınızda bu örneği verdiniz? Yoksa birilerinin ardına düşmenin normal olduğunumu anladınız. Daha açıkçası Allah ın elçisiyle başka bir insanı aynı kefeyemi koyuyorsunuz? Eğer bu düşüncedeyseniz hemen tövbe din tavsiyesinde bulunurum. İşte bizlerde yazdığınız ayette olduğu gibi peygamberimizle birlikte iman edenlerdeniz çok şükür, çünkü onun tebliğ ettiği kurana iman ediyor ve onun yolundan gidiyoruz. Asla sanıya itibar etmeden. Herkezin eline bir meal alması tabiki yanlıştır. En doğru mealin yazılmasıda biz insanlara düşer, ama hiçbirşey anlamadan iman etmektense yüzde 98 i açıkca anlaşılan meali okumak en doğrusudur. Hiç anlamadan okuduğumuzda ne söylendiğini bilmeden Allah yolunda yürüdüğümüzü sanırız. Hatalı olabilecek meallerden yüzde 3 ü üzerindede gerçekten daha iyi çalışılmalıdır. Bizlerin batıl anlayışı savunduğumuzu söylemişsiniz, kuranı anlayarak iman etmekmi batıldır, yoksa hiç anlamadan iman etmekmi? cevabı biraz aklı olan verecektir. Gerçek doğruyu Rabbin huzurunda göreceğiz, anlamadan iman etmekmi, yoksa anlamaya çalışarak iman etmek mi batıl elbet birgün cevabını Rahmandan alacağız. SAYGILARIMLA  Halukgta

Yukarı dön Göster halukgta's Profil Diğer Mesajlarını Ara: halukgta

Eğer Bu Konuya Cevap Yazmak İstiyorsanız İlk Önce giriş
Eğer Kayıtlı Bir Kullanıcı Değilseniz İlk Önce Kayıt Olmalısınız

Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazıcı Sürümü Yazıcı Sürümü

Forum Atla
Sizin yetkiniz yok foruma yeni mesaj ekleme
Sizin yetkiniz yok forumdaki mesajlara cevap verme
Sizin yetkiniz yok forumda konu silme
Sizin yetkiniz yok forumda konu düzenleme
Sizin yetkiniz yok forumda anket açma
Sizin yetkiniz yok forumda ankete cevap yazma