HANiFDOSTLAR.NET

Kuran Müslümanı

(Şahıs odaklı din anlayışından Allah odaklı din anlayışına...)

Ana Sayfa Hanif Mumin  Iste Kuran Kurandaki Din  Kur'an Yolu  Meal Dinle Sohbet Odasi Hanifler E- Kitaplik Kütüb-i Sitte ?  ingilizce Site Kuran islami Aliaksoy Org  Hasanakcay Net Tebyin-ül Kur'an Önerdiğimiz Siteler Bize Ulasin

- Konulara Göre Fihrist

- Saçma Hadisler

- Hadislerin-Sünnetin İncelemesi

- Haniflikle İlgili Sorular Cevaplar

- Misakın Elçisi Kim?

- Kuranda Namaz/Salat

- Onaylayan Nebi

- Kuranda Namaz/Salat

- Enbiya 104

- Kuranda Yeminler

- Adem Hakkında Sorular

- Ganimetleri Resulün Eline Nasıl Vereceğiz?

- Allahın ındinde YIL ve DOLUNAYLAR

- Abese ve Tevella

- Hadisçilerce Tahrif Edilen Ayetler

- Mübarek Yer, Mübarek Vakit

- Arkadaş Peygamber

- Kuranın İndirilişinden Günümüze Gelişi

- Bir Türban Sorusu

- Kuran ve Bize Öğretilenlerin Farkı

- Namazın Kılınışı

- Hadislere Göre Namaz

- Kuranda Salat Namaz mıdır?

- Kuran Yetmez Diyen Uydurukçular

- Bizler Hanif Dostlarız

- Sahih Hadis mi İstersiniz?

- Hakkı Yılmaz'ın Tebyin Çalışması

- Kur'anı Anlamada Metodoloji

- Tarikatçıların Çarpıttığı Birkaç Ayet

- Nasıl Kur'an Okuyalım?

- Kur'anı Kerim Nedir?

- Kur'anda Oruç

- Allah'sız Bir Din ve Allah'sız Bir Kur'an İnancı

- Kuransız Bir İslam Anlayışı ve Müşrikleşme

- Meal Çalışmasına Davet

- Allah Şahit Olarak Kafi Değil mi?

- Doğru Hadisleri Ne Yapacağız?

- Kur'andaki Muhammed ve Peygamberlerin Misyonu

- Mahrem, Avret, Ziynet

- Nur Suresi Çeviri-Yorum

- Cilbab

- Resule İtaat Ne Demektir?

- Hadis Kalburcuları ve Kalburları

- Kur'anı Kerim'in İndiriliş Gayesi

- Kur'anda Amellere Karşı Cahili Yaklaşım

- İslamdışı İnanışlara Kur'andan Örnekler

- Biri Şu Haram Üretim Tesislerini Kapatsın

- Tasavvufta İslam Var mı?

- İslamda Delil Sorunu

- Kurban Kesmek

- İlahi Hitabın Serüveni

- Ecel Nedir?

- Şirk, İşrak, Müşrik, Müşareke, Müşterik

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Peygamberlere Karşı Rabbani Yaklaşımlar

- Salat-ı Tefriciye yada Zikri Çarpıtmaya Bir Örnek

- Mucize Nedir?

- Ayrılıkların Nedenleri

- Sıfır Hata veya Kur'an

- Haniflik Nedir?

- Rabıta İle Şeyhlere Tapanlar

- Hadis Zindanının Mezhepçi Mahkumları

- İslam Dininin Öğrenilmesinde Kaynak Sorunu

- Fasık ve Münafıkların Genel Tanımlaması

- Hadisler, Hıristiyanlık ve Selman Rüştü

- Kur'anı kerim'in İndiriliş Gayesi

- Müstekbirlere Karşı Cahili Yaklaşım

- Halis-Hanif İslam

- Kur'anda Şefaat

- Fuhuş Tellalı Tefsirciler

- Hayızlıyken Neden Namaz Kılınmasın?

- Cebrail, Vahiy, Melek

- Dindarlıkta Müşrikleşme Temayülü

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Yaratılış, Adem, Havva

- Kur'an Yerel mi, Evrensel mi?

- Reform Dinde mi, Dindarlıkta mı?

- Ne Mutlu Tağutu Olmayanlara

- Peygambere Saygı(?)

- Hadislere Kanıt Diye Gösterilen Ayetler

- Allah Nazara Karışmadı mı?

- Kur'anı Kerimle Amel Etmek Mümkün mü?

- Kur'anda İnkar Edenlerin Vasıfları

- Müminlerin Vasıfları

- Allah'ın Vasıfları

- Kur'anın Vasıfları

- Dine Karşı Cahili Yaklaşımlar

- Kur'an Merkezli Din

- İrin Küpü Patladı; Mevlana

- Hurafe ve Bidatlar

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Hz. İsa'nın Ölümü

- Allah'ın Mesajının Adı: Kelamullah

- Allah'ın Resule Uyarıları

- Kur'ana Göre Tenkit ve Eleştiri Nasıl Olmalı?

- Kur'anda Sevgi

- Sofuların Devlet Desteğiyle Desteklenmesi

- Hans Von Aiberg Aldatmacası

- Kabir Azabı Safsatası

- Kur'an Kıssalarının Önemi; Masal Değiller

- Kur'anda Toplumsal Sünnetler

- Tefsirde İsrailiyyat

- Kardeş Evliliği Olmadan Çoğalma

- Hans Von Aiberg Tutuklandı

- Kur'anda Tevbe Kavramı

- Yaşar Nuri Öztürk'ün Yorumuyla Namaz

- Karadelikler; Bir Büyük Yemin

- Mezhepçilerin Ümmi Açmazı

- Kabe Nedir? Mekkede midir, Kudüste mi?

- Kur'anda Ruh Kavramı

- Kur'anda Nefs Kavramı

- Amin Kavramı ve Putperestlik

- Diyanet İşleri Başkanlığının Sitemize Cevabına Cevaplar

- Resul ve Nebi -1

- Resul ve Nebi -2

- Sapık Bir Fırka: Hansçılar

- Cihad mı, Çapulculuk mu?

- Kur'an Deyip Namazı Yok Sayanlar

- Cennete Sadece Müslümanlar mı Girecek?

- Kur'anda El Kesme Cezası var mı?

- Nazar veya Göz Değmesi Var mı?

- Şehadet Getir, Münafık(?) Ol

- Kur'anda Eleştiri Metodu

- Hacc Mekkede mi, Bekkede mi?

- İslami Tebliğde Kur'an Metodu

- Saptırılan Kavram: Mekruh

- Kur'anda Cuma Namazı var mı?

- Of Be Kader, Allah mı Suçlu Yoksa Biz mi?

- Kader Açısından Cebir ve İhtiyar

- Baban Peygamber Olsa Ne Yazar

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Vahdet-i Vücud, Şirkin Alası

- Tasavvufi Bilginin Kaynağı Vahiy mi?

- İslam'da Resullük Son Bulmuştur

- Teveffi Kelimesi ve Arap Dili

- Tasavvuf Üzerine Düşünceler

- Nefis Mertebelerinin İç Yüzü

- Allah Rızası Anonim Şirketi; Tarikatlar

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -1

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -2

- Nakşi Şeyhi Allah'ın Avukatı mı?

- Kur'anda "ve+la" Öbeği

- Putlar ve Tapanlar

- Son Peygamberimizin Okuma Yazması

- Mesih ve çarpıtılan Bir Ayet

- Hac İzlenimleri

- "Üzerinde 19 var" da Son Nokta

- Secde Emri

- Kur'andaki Hac

- Aracıların Gaybı Bildiği İnancı

- Tarikatçı - Müşrik Karşılaştırması

- Gazali'nin Kadına Bakışı

- Kur'anda Kadına Verilen Önem

- Başörtüsü Allah'ın Emri Değil

- Başörtüsü Takmak Kur'anda Var mı?

- Kur'anda Kadın Dövmek Var mı?

- Cariye, Köle; Utanmaz Mealciler

- Kadına Yönelik Şiddet

- Sünnet Edilen Kızın Öyküsü

- Erkekçe ve Kadınca Meal Konusu, Nebe 33. Ayet

- Harem - Selamlık Kimin Emri?

- Zina, Evlilik ve Örtünme Adabı

- Cariyeleri Aç, Hür Kadınları Kapat (!)

- Çok Eşliliği Yasaklayan Ayetler

- Kur'ana Göre Evlilik Hukuku

- 2 Kadın = 1 Erkek, Uydurma mı?

- Danimarkalı mı Sapık, Buhari mi?

- Ebu Hanife, Cariyenin Avreti

- Nisa 25, Hür Kadın ve Fahişe İfadesi

- Maymunların Hadisi ve Recm Vahşeti

- Hz. Muhammed'in Tebliği

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Angarya Haline Getirilen İbadet

- Buhari'nin Hadislerini Buhari Yazmamıştır

- Hadis ve Sünnet Gerçeği

- Uydurma Hadisler, İslamın Kara Boyası

- Hadisler Dinin kaynağı Olamaz

- Uydurmaların Sınırı Yok; Şeytan Geyiği

- Beşeri Hükümler Neden Kutsal Oluyor?

- Hadis - Kur'an Çelişkisi

- Kur'anda/Dinde Olanlar ve Olmayanlar

- Cehennem'den Çıkış Yok

- Kur'anda Tağut

- Ebu Hureyre Gerçekte Kimdir?

- Hadis - Mantık Çelişkileri

- Kurban ve Kurban Bayramı Nereden Geliyor?

- Hadislere Göre Kur'an Eksiktir

- Bildiri: İslam Anlayışında Reform

- Arapça mı, Arap Saçı mı?

- Koca mı Üstün, Allah mı?

- Esbab-ı Nüzül Komedi Hadisleri

- İşte Geleneğin Dini

- Ulul Emir İle Kim Kastediliyor?

- Kul Hakkı

- Yezidi Bir Gelenek: Aşure Tatlısı

- Hz. İbrahim'den Asrımıza Dersler

- Taklitçiliğin Boyutları

- Seb-ul Mesani Nedir?

- Kelle Sayılarak Gerçek Bulmak

- Kıyamet - Mahşer Günü ve Sonrası

- Kur'anda Namaz Vakitleri

- Kur'anda Cuma Konusu

- Salih Olmak Yetmez

- Hudeybiye Anlaşması Uydurma mı?

- Kitap Yüklü Eşekler

- Kur'andaki Hac

- Hz. Nuh'un Oğlu Kimdi? İftira mı?

- Ruhun Ağırlığına Başka Bakış

- Hz. İbrahim Yalancı Değildi

- İncil'de Kadına Bakış

- Şirkin Büyüğü Küçüğü Olur mu?

- Kur'andaki Abdest ve Hijyen

- Din de Bir Araçtır

- Kur'an Okumanın Zararları

- Kur'anda Dua Ayetleri

- Kur'anda Tarih Kavramı ve Bilinci

- Şekilsel Secde Kur'anda Yok mu?

- Salat ve salatı İkame

- Kur'andaki Emr Kavramı Üzerine

- Dindar İnsanlar Şirk Koşar

- Alak Suresinin İlk Beş Ayeti

- Men Arefe'nin Çözümü

- Kur'andaki Av Yasağı

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Din Büyüklerini Tanrılaştırma

- Allah'a ve Muhammed'e Değil

- Kur'andaki Örnek Tevekkül

- Şekilsel Rüku Kur'anda Yok mu?

- Hz. İbrahim Kuşları Kesti mi?

- Ehli Sünnet Dininin Anayasası

- İnsan Allah'ın Halifesi mi?

- Kur'an Üzerinde Düşünmek

- Şirkin Kuyusuna Düşenlere Uyarılar

- Kur'an Ölülere Okunmak İçin mi İndirildi?

- Ayda Okunan Kur'an Masalı

- Hz. İbrahim, Safa ve Merve Masal mı?

- "Haç"er-ul Esved (!)

- Mevlana Sahte Bir Peygamber Değil mi?

- Tasavvufun Tanrısı İki Zıttır

- Kur'andaki Tasavvuf: Teveccüh

- Önce Batıl ve Hurafe İle Savaşalım

- Resuller Haram Kılamaz mı?

- Elçi Muhammed ile İnsan Muhammed'in Farkı

- Tarikatlarda Aracılar Rezaleti

- Nur Suresi 31. Ayet Nasıl Çarpıtılıyor?

- Sırat Kıldan İnce, Kılıçtan Keskin mi?

- Kur'anda Zalimler

- Bütün Mehdileri Çöpe Atıyoruz

- Kur'ana Göre Ramazan Ayı ve Haram Aylar

- Tasavvufçuların İlahı; Varlık ve Yokluk

- Tasavvufçuların Küçük Putları

- Sünnet Etmek yaratılışı Değiştirmedir

- Son Peygamberimizin Mektupları

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Mescid-i Aksa Nerede?

- Büyük Kandırmaca: Hadis

- Kur'an Neden Arapça Olarak İndirilmiştir?

- Kimin dini? Kimin Kitabı? Kimin Meali?

- Evliya Kelimesinin geçtiği Ayetler

- Şimdiye Kadar Yaşanan İslam

- Ayın Yarılması Diye Bir Mucize Yoktur

- Kabe Dikili Taş Değil mi?

Up | Down | Top | Bottom

Şu da emredildi: Yüzünü dine bir Hanif olarak çevir. Sakın müşriklerden olma.

Yunus Suresi 105

Ben bir Hanif olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Müşriklerden değilim ben.

Enam Suresi 79

İbrahim ne bir Yahudi idi, ne de bir Hıristiyan. O sadece hanif bir müslümandı. O müşriklerden değildi.

Ali İmran Suresi 67

Şu da kuşkusuz ki, İbrahim başlıbaşına bir ümmetti; bir Hanif olarak Allah'ın önünde eğiliyordu. Müşriklerden değildi.

Nahl Suresi 123

De ki Allah doğrusunu söylemiştir / vaadinde sadıktır.Haydi artık Hanif olarak İbrahim'in Milleti'ne uyun! Müşriklerden değildi o.

Ali İmran Suresi 95

Allah'a ortak koşmadan, Hanifler olarak... Allah'a ortak koşan kişi, gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışıyor veya rüzgar onu uzak bir yere fırlatıp atıyor gibidir.

Hacc Suresi 31

Up | Down | Top | Bottom

HABERLER

Hanif Islam

Genel Tartışma
 Hanif Dostlar Ana Sayfa -> Genel Tartışma
Konu Konu: Banka Faizi Haram mı, Değil mi? Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazanlarda
Gönderi << Önceki Konu | Sonraki Konu >>
medeni0002
Uzman Uye
Uzman Uye
Simge

Katılma Tarihi: 15 kasim 2010
Yer: Turkiye
Gönderilenler: 936
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı medeni0002

Saffet Metin Yazdı:
Sayın Medeni,

Bilmiyorum anlatabildim mi. İnsanlar ne yapıyor. Sosyal refah tam oturmadığı için parasını yastık altına veya ekonomiyi geliştirmeyen atıl spekülasyon yatırımlarına yöneliyor. O arsayı al 10-20 yıl bekle , oralar çok değerlenecek, sana yaramasa bile çocuklarına yarar  veya  x semtindeki evini sat y semtinden ev al oralar daha değerli veya değerlenecek olayları  gelişmiş ekonomide yok.

Kıymetli Saffet Metin kardeşim,gerçekten aydınlatıcı güzel bilgiler vermişsin,ekonomiden iyi anladığın belli oluyor,lakin benim sorumun tam cevabını vermemişsin?Ben dedimki,Hükümetler bu biriktirilen altının değerini yükseltmezlerse veya düşürürlerse millette haliyle bu atıl yatırımlara yönelmez?Bunu niye yapıyorlar,böyle yapanlar ekonomiyi de ifsad etmiş sayılmazlar mı?anlamında bir soru sormuştum ama bu sorumun cevabını alamadım.

Belki yukarıdaki gibi yaparak kendini kurtarmaya çalışırsın ama gerçekte banka veya borsa sistemine sokmadığın her kuruş fazla para kendine, çocuklarına, memleketin geleceğine attığın bir kazıktır.  Ekonomi otuz yılda büyüyecekse, elli yılda büyüyor. Sosyal refah otuz yılda geleceğine elli yılda geliyor. Sonuç bu.  

işte bu cümlen çok güzel ve çok manalı.

Siz her şeyde bir komplo teorisi aramayın.
Bizim yöneticilerimiz ekonomi konularında dünyanın en iyisi. Hiç bir şeyi ifsad falan ettikleri yok. Bozguncu falan asla değiller. Eleştirilecek çok tarafları var, ama yaptıkları güzel şeylerden dolayı da Allah razı olsun.  Üstelik ben AKP değil CHP görüşlü bir vatandaşım. Ama yiğidi öldür hakkını yeme.

Kıymetli Saffet Metin kardeşim,ben yorumumda akp'yi ağzıma bile almadım,çünkü onu kastetmemiştim,Ben AKP'yi dğer partilere nazaran daha realist buluyorum.Yalnız batılılara birazd daha az taviz vermesini isterdim.örneğin kıbrıs'ta çok taviz verdiler.örneğin Annan planında hele şükürki Rumlar kabul etmedi.rumlar kabul etseydi,belki kıbrısımız tamamen elden gitmişti.

Şunu belirteyim nasıl yastık altına attığın para, kendi kendine attığın bir kazık ise, Türkiyenin gelişmesinin önünü kesecek koalisyon hükümetleri  de her ne kadar demokrasinin tezahürü ise de halkın kendi geleceğine attığı en büyük kazıktır.

Durum bundan ibarettir. 

Bu cümlenide beğendim.
esenlik dileklerimle.

takva81
Uzman Uye
Uzman Uye

Katılma Tarihi: 13 ocak 2010
Gönderilenler: 288
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı takva81

selamlar.

banka faizi ananızın ak sütü gibi helal.

neden haram olsun ki.  kuran da böyle bir ayet varmı  faiz haram diye.  yok (haşa) nerden çıkardın ... o yanlıştır kesin çeviri hatası falan vardır. 

hiç bir cami hocasıda çıkıp bu haramdır demedi diyemedi dilini kopartırlar. hele bir desin...

hem ülkede dağa önemli konular. var kadınların . saçını örten bir parça türban bu konu faizden dağada önemli... 

böyle derin konular varken öyle ufak tefek şeyleri gündeme getirmek   dine en büyük saygısızlıktır.   faiz önemsiz bir konu.  ama türban çok   hayati bir şey...  sonra kadının bir tel saçı görünürse. ne yaparır biz öbür dünyada. allah bizi cayır cayır yakar...

hele birde banka faizi yani bu nerden haram oluyormuş... insanlar mülkden gasp ettiklerini nereye yatıracak. eğer bunları bir yerde biriktirmezse. kapitelizim özü direği yıkılır. tanrı moman  kendini garatiye almalı.. allahın kabesi varsa  tanrı momanın bankası var. 

130.

Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.

275.

Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, "Alış veriş de faiz gibidir" demelerinden dolayıdır. Oysa Allah alışverişi helal, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah'a kalmıştır. (Allah onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedi kalacaklardır.

276. Allah, faiz malını mahveder, sadakaları ise artırır (bereketlendirir). Allah hiçbir günahkâr nankörü sevmez

278.

Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının ve eğer gerçekten iman etmiş kimselerseniz, faizden geriye kalanı bırakın.

160, 161.

Yahudilerin yaptıkları zulüm ve birçok kimseyi Allah yolundan alıkoymaları, kendilerine yasaklanmış olduğu halde faiz almaları, insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle önceden kendilerine helal kılınmış temiz ve hoş şeyleri onlara haram kıldık.İçlerinden inkar edenlere de acı bir azap hazırladık

Saffet Metin
Uzman Uye
Uzman Uye

Katılma Tarihi: 07 ekim 2008
Gönderilenler: 672
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı Saffet Metin

Kıymetli Saffet Metin kardeşim,gerçekten aydınlatıcı güzel bilgiler vermişsin,ekonomiden iyi anladığın belli oluyor,lakin benim sorumun tam cevabını vermemişsin?Ben dedimki,Hükümetler bu biriktirilen altının değerini yükseltmezlerse veya düşürürlerse millette haliyle bu atıl yatırımlara yönelmez?Bunu niye yapıyorlar,böyle yapanlar ekonomiyi de ifsad etmiş sayılmazlar mı?anlamında bir soru sormuştum ama bu sorumun cevabını alamadım.

Sayın medeni,  Altın mevzuunda iki konu var. Birincisi Takı altını  ikincisi Külçe altın. Her ikisinde de fiyatları arttıran arz ve talep.  Takı altını Türkiyede halkın bir gerçeği. Araplarda da var.  Görmedim ama İran ve Pakistan da da düğünlerde takı takma geleneği olabileceğini tahmin ediyorum.  Ama bu şıkır şıkır Türk kuyumcusu tipi kuyumcular Avrupada yaygın değil. Olanlar da  Avrupada yaşayan müslüman halkların takı ihtiyacına cevap verme amaçlı. Ama bir kapalıçarşı ihtişamını hiçbir yerde göremiyorsun. Bırak ihtişamı, pırıltısı yok.

Şimdi iki Alman veya iki fransız evlendiği zaman Annesinden Altın zincir, babasından beşi bir yerde , amcasından burma bilezik, komşulardan çeyrek altın gibi  takı merasimi olmuyor. Kocasının işleri bozuk gittiği için bileziklerini bozdurup ,ona destek olan Alman kadını örneği yok ama Türk, Kürt, Arap kadını var.

Türkiyedeki altının hepsi Türkiyeden cevher olarak çıkmıyor. Bir kısmı yurtdışından ham altın olarak ithal ediliyor. (sanırım Güney Afrika vb. yerlerden olabilir.) Dolayısı ile ağırlıklı maliyet kalemi bu. Petrol gibi düşünün.  Bunun üzerine işçilik var.  Bir de müşterinin arz talebinin fiyatlara etkisi var. Bu da Türkiyede İstanbul Kapalıçarşıda belirleniyor. Bu fiyat heryerde ilan ediliyor. Türkiyedeki bütün kuyumcular  ellerindeki altını bu fiyatlardan satıyor.    

Külçe altının yatırım aracı olarak kullanılması dünyanın her yerinde var.  Özellikle büyük felaketlerin, petrol fiyatlarının global ekonomilere etkisinden kurtulmak veya en azından azaltmak amaçlı spekülatörlerin tercih ettiği bir şey.  

Bunlar alıp bir kenara koyar, sonra şartlar uygun olunca  satarsan kazandırabilir. Uzun süre yerinde saydırır hatta uzun süre zararda süründürür. Bir çeşit kumardır bana göre. Reel ekonomiye katkısı yoktur. Şanslı isen kişisel ekonomine çok büyük faydası olabilir. Şanssız isen çok büyük zarara da uğrarsın.

Fiyatları dünya piyasaları belirlediği için Hükümetlerin bunları düşürme gibi bir şansı yoktur. Yoksa  aldığın malda zarara girersin. Altın cevherinin tümü Türkiyeden çıksaydı , on da bile zarar etmiyecek bir seviyeye indirebilirdi ancak. Ayrıca lüzumsuz yere halkla papaz olmak ta siyasetin icabına uymaz.  Hele böyle bir konuda baskıcı bir davranış çok ters teperdi. Çünkü altın takı kadınlar için adeta kolundaki saat gibi. Nasıl  kişi  sürekli kolundaki saatin değeri arttı mı diye düşünmüyorsa, insanlar da sürekli ya benim altınların değeri arttı mı diye sürekli bir takip içinde değiller.  Onlarla birlikte yaşıyorlar, zora düştü mü satış fiyatıyla ilgileniyorlar.

Tansu Çillerin  İstanbulda bir Altın borsası kurma fikri vardı. Bu yastıkaltı altınları ekonomiye kazandırmak için. Ama ondan sonra gelenler bu konuyu ele alıp geliştirmediler. Tansu hanım nasıl bir şey yapacaktı, acaba dünyada bir örneği varmı dır ?.  Kendisinden sonra gelenler ki, ekonomi ile ilgili konularda çok iyiler, neden bu projeyi gerçekleştirmediler, ben de bilemiyorum

Kıymetli Saffet Metin kardeşim,ben yorumumda akp'yi ağzıma bile almadım,çünkü onu kastetmemiştim,Ben AKP'yi dğer partilere nazaran daha realist buluyorum.Yalnız batılılara birazd daha az taviz vermesini isterdim.örneğin kıbrıs'ta çok taviz verdiler.örneğin Annan planında hele şükürki Rumlar kabul etmedi.rumlar kabul etseydi,belki kıbrısımız tamamen elden gitmişti.

Akp, ekonomik konularda Muhafazakar ANAP politikaları uygulamaktadır. Pastayı büyütme, Sermayeyi arttırma, girişimciliği arttırma, İhracatı arttırma, Altyapıyı iyileştirme politikalarına ağırlık vermektedir.  Ücretli kesim boşver pastayı büyütmeyi, bana bu pastadan daha büyük dilim ver demekte. Tabii bu şu anda karşılanabilecek bir istek değil. Nasıl borç taksidi ödüyorken, refahından feragat ediyorsan,  Ülkede büyük altyapı yatırımları yapılırken aynı zamanda sosyal refahı arttırmak mümkün olmuyor. Ama yinede çok düşük gelirli olan,  sefalet şartlarında yaşayanlar, işsizler için bir şeyler yapılmalı.  

Annan planı Rumlar kabul etsin veya etmesin arttık bir temel teşkil etmiştir. Bir çözüm olacaksa Annan planına uygun olacaktır. Annan planını kabul etmemiz bizim hayrımıza olmuştur. Rum lideri Hristofyas ta bu plan temel kabul edilerek pazarlık yapmaktadır. Ama Kıbrıs derin devleti çözüm istememekte, Adanın tamamını istemektedir. Hatta Hristofyası ölümle tehdit etmektedir.  Bu da bir gün ters tepecektir te ne zaman.

Türkiye daha Menderes döneminde, Kıbrısın paylaşılmasını önermişti. Kabul etmediler. Kıbrıs cumhuriyeti kurdular. Rumların Enossis hayalleri yüzünden yürümedi. Türkiye 1974 te müdahele etti ve adayı paylaştırdı. Rum tarafının problemi, Türk tarafı zaten aklında olan şeyi şartlar müsait olunca zor kullanarak gerçekleştirdi. Onun için asla adanın bölünmesini kabul etmeyiz diye düşündüler.  Annan planı adanın bölünmesini kabul ettiği için Rum tarafından kabul görmedi. Türk tarafının isteğini belgelediği için. Yazıya geçirdiği için. Ama bir Birleşmiş Milletler başkanının yaptığı en iyi çalışmaydı. Bu çalışmayı Amerika ve Avrupa da destekledi. Bu aslında şu demek, Rumlar ne yaparsa yapsın, çözüm bu minvalde olacak. Uzun vadede konunun çözümü iki federe devlet biçiminde taksimdir. Başka bir şey değil. 

AB ye girip girmemek Türkiye için olmazsa olmaz bir şey değildir. Çünkü AB ye girersen Sermaye birikimi artmaz, pasta büyümez. Türkiye enaz İspanyanın ihracatını yakalamadan (200 milyar dolar)  AB ye girmeye istekli değildir.   İspanya 1973 lerde Türkiyeden geri bir ülke iken Avrupa Birliğinin ucuz fonları ile gelişmiştir.  İspanyanın Avrupanın fonları ile başardığı bir şeyi kendi gayretleri ile başarmış olarak girmek istemektedir.   Ayrıca bugün geliştirmen gereken sosyal şartlar var. Bölüşüme önem vermen lazım. Bunu bir tek kendi fonlarınla sağlayamazsın. Çünkü yeterli sermaye birikimin yok.  Avrupa fonlarına da ihtiyacın var. Almanya, ve Fransa bu fonları sana vermeye pek istekli değil. Türkiyenin de çok umurunda değil. Ama AB ye girme projesi , kendi iç dinamiklerinle gerçekleştirmesi çok güç bir takım sosyal reformları, işte Kopenhag kriteridir, Mastrich  kriteridir, Avrupa müktesebatıdır diye daha rahat yapmana yarıyor o kadar.   

Türkiye ister al, ister alma  politikası uyguluyor. Bugün AB, seni alıyoruz hadi içeri gel dediğinde girmeme gibi bir lüksü yoktur. O hatayı 1978 lerde Ecevit döneminde yaptı. Sonuçta her iki taraf bir optimizasyon noktasına gelecektir. Ben AB ye gireceğimize inanıyorum.  

Saffet Metin
Uzman Uye
Uzman Uye

Katılma Tarihi: 07 ekim 2008
Gönderilenler: 672
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı Saffet Metin

takva81 Yazdı:

selamlar.

banka faizi ananızın ak sütü gibi helal.

neden haram olsun ki.  kuran da böyle bir ayet varmı  faiz haram diye.  yok (haşa) nerden çıkardın ... o yanlıştır kesin çeviri hatası falan vardır. 

hiç bir cami hocasıda çıkıp bu haramdır demedi diyemedi dilini kopartırlar. hele bir desin...

hem ülkede dağa önemli konular. var kadınların . saçını örten bir parça türban bu konu faizden dağada önemli... 

böyle derin konular varken öyle ufak tefek şeyleri gündeme getirmek   dine en büyük saygısızlıktır.   faiz önemsiz bir konu.  ama türban çok   hayati bir şey...  sonra kadının bir tel saçı görünürse. ne yaparır biz öbür dünyada. allah bizi cayır cayır yakar...

hele birde banka faizi yani bu nerden haram oluyormuş... insanlar mülkden gasp ettiklerini nereye yatıracak. eğer bunları bir yerde biriktirmezse. kapitelizim özü direği yıkılır. tanrı moman  kendini garatiye almalı.. allahın kabesi varsa  tanrı momanın bankası var. 

130.

Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.

275.

Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, "Alış veriş de faiz gibidir" demelerinden dolayıdır. Oysa Allah alışverişi helal, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah'a kalmıştır. (Allah onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedi kalacaklardır.

276. Allah, faiz malını mahveder, sadakaları ise artırır (bereketlendirir). Allah hiçbir günahkâr nankörü sevmez

278.

Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının ve eğer gerçekten iman etmiş kimselerseniz, faizden geriye kalanı bırakın.

160, 161.

Yahudilerin yaptıkları zulüm ve birçok kimseyi Allah yolundan alıkoymaları, kendilerine yasaklanmış olduğu halde faiz almaları, insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle önceden kendilerine helal kılınmış temiz ve hoş şeyleri onlara haram kıldık.İçlerinden inkar edenlere de acı bir azap hazırladık

Sayın takva,

Tabii kadının saçının bir telinin dahi görünmemesi çok daha önemli bir konu.  Buna Diyanet işleri başkanlarından Dr. Mustafa Sait Yazıcığlu, Köylü müslümanlığı demişti. Cahil insanlar sembollerle idare ediliyor. Onun kafasındaki düzen bu. Yoksa kız yoldan çıkar, Allah korusun. 

Neyse, nasıl bu forumda salat ve namazın ayrı şeyler olduğunu tartıştı isek, Riba ile banka faizinin ayrı şeyler olduğunu düşünüyorum. 

Riba da  oran % 100. Onun için kat kat artma var. Yani Riba oranı en az % 100 olan bir faizdir. Borcu her sene iki katına çıkarır ve bir zulumdur.

Faiz lafını  ilk olarak Mithat paşa kullanmış. Mithat paşa 1870 lerde Bulgaristanda Osmanlının Tuna Vilayeti valisi iken Ziraat Bankasını kurmuş. Bu banka ile Tuna vilayetinin tarımında reformlar gerçekleştirmiş. Parasını riba veriyor diye bankaya yatırmak istemeyenlere bu riba değil faiz dir. Paranın sana getirdiği faydadır. dermiş. Faide den türeterek faiz kelimesini onun bulduğunu ve ilk onun kullandığını duymuştum. Murat Bardakçının bir programında ondan duydum bu bilgiyi.  Daha evvel faiz kelimesi varmıydı. Riba ile eş anlamda kullanılıyormu idi bilmiyorum. Bu konuda bir bilgi bulamadım.

İngilizcede Riba nın karşılığı (tefeci faizi )   Usury  tarihin her döneminde var. Banka faizinin karşılığı  interest  1770 lerden sonra var. 

Şimdi o mealde Faiz geçen yerleri , riba ile değiştirelim. Ribanın borcu her sene katlayan bir faiz çeşidi olduğunu Kur'ana göre belirliyelim bir de o gözle okuyalım o ayetleri.   Oranı %100 olan, faize faiz yürüten, hersene borcu ikiye katlayarak , ana borcu 2, 4, 8,16 katına çıkaran bir uygulamanın iyi olduğunu, alışveriş gibi olduğunu savunmak zaten ebleklik. Allah  zaten  bırak kafirliği, akılsızlıktan yakar adamı.   Zaten Ribayı savunanlarda O şekilde insanlara borç verenler. Parayı her sene iki katına çıkarmak insanlara tatlı geliyor ama borçluya büyük zulüm. 

Banka faizi ya üretimi arttırmaya yarar, ya tüketimi arttırmaya yarar. Her ikisinde de  işyerinin yaşamasını, kazancını arttırmasını, buralarda çalışan emekçi insanların işlerini korumasını sağlar.  Bankaların yararı yanında zararlarının sözü bile edilmez.

Ben banka faizinden inim inim inleyen bir kişi görmedim. Varsa da çok azdır. Ama banka kredileri ile iş kurmuş, işini büyütmüş, istediği evi, arabayı  satın almış çok kişi biliyorum.

% 100 oranlı riba ile % 10, % 20 gibi oranlı faizlerin bir tutulması Ortaçağda Yahudilerin, Hristiyanların ve Aristonun İslama etkisi ile olmuştur diye düşünüyorum.   Aristo bu konuda çok katıdır. Zaten ortaçağda bilim = Aristodur. 

Ayrıca bu konuda  Ev kredisi almak ok mi başlığı altında bir yazım daha var. Pakistanlı bir araştırıcının  bu konudaki çalışmasının tercümesinden faydalandım. 

http://www.hanifdostlar.net/forum_posts.asp?TID=1751&P N=1&TPN=27

ama yine de diyorum ki, aklına gönlüne yatmayan  , kredi ihtiyacı varsa İslami bankalardan alsın. Çünkü onlar , maliyet sonuçta normal banka faiziyle aynı bile olsa ( çünkü ikisininde patronu Merkez bankası ve onun belirlediği Cari Faiz Oranı)  bir takım prosedürlerle olayı alışverişe benzer kılıyorlar.   Bunun Dine uygun olduğunu söylüyorlar.  

hatırlatıcı
Uzman Uye
Uzman Uye
Simge

Katılma Tarihi: 31 temmuz 2007
Gönderilenler: 201
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı hatırlatıcı

selam

faiz kelimesi arabçadır , kazanç ve kurtuluş manasına gelir kur'anda adı geçen kelime ribadır ,artış manasına gelir tek başına ele alınamaz kuranın yasakladığı riba ise haksızca,kandırmaca ca ad'af ça (kattlama/ikilemek)le birlikte kötülenmiş ve yasaklanmıştır .Yasaklanan ribaya örnek verecek olursak pazarda sevze/meyve satan bir satıcı ürünün iyisini öne koyar bozuklarını arkaya koyar ve böylece müşteriye ikili oynarsa buna ad'af riba(ikili artış) denir.ki bu yasaklanmıştır.banka faizine gelince ne üzerine olursa olsun (yiyecek, giyecek ,kullanımlık eşyalar ,para vesaire)meşru bir şekilde kazanç elde etmek doğaldır  ne zamanki meşru daireden çıkar ozaman yasaklanan ribaya girer ,örneğin banka parayı vadelendirmek suretiyla kazanç elde etmesi karşı tarafın rızasıyla ve bilgisi dahilinde ve karşı tarafın işini görüp onun faydalanması iki tarafın bundan kazanç elde etmesi yasaklanan ribaya girmez zaten ayeti dikkatlice incelerseniz yasak satıcı için dillendirilmiştir alıcıdan bahsetmez bankanın para üzerinde vadeye göre kazanç elde etmesi normaldir. alan memnun satan memnun olduktan sonra ve ikiside kazanç elde ettikten sonra bir sıkıntı yok ama tek taraflı kazanç karşı tarafı zarara sokmak bu meşru değildir işte buna yasaklanan haksız kazanç denir.

vesselam

takva81
Uzman Uye
Uzman Uye

selamlar.

tam bir hacı sözü söylemişsiniz.

HADİ ALLAH VERSİN........

riba: artma çoğalma. faiz: taşma taşkınlaşma. çoğalma.  ya bu bankalar meğer ne dürüstmüş. ne iyiymiş.ben nasıl bilemedim.

şimdi. faizin her çeşidi ayağımın altındadır. diyor. hz nebi. onlar ribaya çeşitli isimler takıp onu yiyecek.

üretim tüketim gücü elinden alınan kuranda miskin diye geçen bu allahın zavallıları.. hiç bir üretime ve tüketime direk alınmıyorlar. ancak iş gücü ile bir miktar veriliyor. çalışırsan  kazanırsın. ben allahın mülküne oturdum benim dediğim. olur. allah da kimmiş. ben seni bakarım.  diyerek elinden alınan ganimetler. ona çalışma ve iş gücü ile geri veriliyor. buna istihtam deniyor. bir devlet çemberi var ve bu devlet çemberinin içinde . kamu malı var ve özel mülk var. kamu malı diye ayda arazimiz var. ha ayda 1000 dönüm. yer hada kamu malı. ne ekebilirsin nede sulaya bilirsin. andaval andaval bakarsın... diğerleride. müstakil. arazi; kim verdi sana o toprakları. dedem dedene kim verdi. dedesi ona kim verdi. savaşta ganimet olarak almış. yani vatan diye savaşmış ona toprak vermişler. peki şimdi doğuda askerler. vatan için savaşıyor onlara neden yok. devlet para veriyor. (burayı iyi belleyin).. sonra bu ziğniyet. böldümü ikiye allahın arazisini insanların kullanması için yeryüzündeki düzlüklerini ovalarını. bağlarını bağçelerini. ayırdımı insanları ikiye üçe dörde beşe. eee. birine mal mülk yer arsa verdin. diğerine vermedin. o salağıda vatan millet toprahı diye kandırdın. bu adamlar ne ile geçinecek. ne yiyecek. mülk çüye verdiğin. topraklardan mülk çüye çalışarak yiyecek. kime çalışıyorlar.  mülkü olana eğer onları çalıştırmazsa. aç kalırlar.

kuran diyorki köle azad edin. sizde sanıyorsunuz. ki.  ankara kozan...  işte kuranın köleleri bunlar. aranızda köleleri hürleştirin.  yani mülkü ortak yapın. ortak kullanın. olmaz. birileri birilerine çalışacak. insan kendine yeter sanıyor.. iş ta buralara varıyor. aslında ribanın suçu yok...

kendi başına toprağı olmayan miskinler. bir şekilde. geçinmek zorunda.   inanın şu ben hanifim yok müslimim yok hacıyım yok bileme neyim diyenler varya eğer. maun süresini hayata geçirmesinler. yarın ahirrette. ondan kalacaklar. geçemeyecekler. cennete;.. kala kalacaklar. cehennem çukurunda.  sen gördünmü.. dini yalanlayanı.  onlar fakiri doyurmaz. miskini kerimleştirmez.  evet bunlar dini yalanlayanlar. bunlarda din anlayıişı yok. ne namaz ne hacc. ne allahınnbelası ise. başlarına geçirecek allah. nede burda karşı tarafa geçip te efendim banka faizi helal dir. diyenler. onlar ancak.  dini yalanlayıp miskini doyurmayıp köleleri azat etmeyen sonrada dört bir tarafı kuşatılmış. kaçacak deliği olmayan mecburen mülk çünün kucağına gelen ve mecburen faizle alış veriş yapmak zorunda olanların. günahlarını yüklenecekler. sonrada bir kriz çıkartıp banka borçlarını ödeyemeyip işler den çıkartılıp. kimileri. intahar. kimileri. başka işlere sürüklenenler.in günahlarını yüklenecekler.

ortada n girersen meseleye banka haklı çıkar.  ama ilk başından başlarsan o zaman allah haklı çıkar.  ta derine inmeli. ilk başa bakalım ne olmuş. bu gün bu dünyada faizci tefeci bezirganlar  ne hakla cirit atıyor. insanlar neden bankalardan faiz le para alıyorlar. kim sürüklüyor onları bu işe..          

medeni0002
Uzman Uye
Uzman Uye
Simge

Kıymetli arkadaşlar,şu ayeti tahlil edelim bakalım:
                Nahl71:''Allah,rızık konusunda kiminizi kiminizden üstün kıldı. Üstün kılınanlar,rızıklarını ellerinin altındakilere vermezler ki rızıkta hep eşit olsunlar.Şimdi Allah’ın nimetini mi inkâr ediyorlar?(diyanet işleri yeni meali)
               Yüce Rabbim,bu ayetinde önce rızıktaki eşitsizliği veya üstünlük durumunu kendine bağlıyor.bunu ben verdim,ben yarattım diyor,daha sonra bu eşitsizliğin düzeltilmesini tavsiye ediyor.
başka bir ayetinde de bu eşitsizliğin sebebini dünyadaki işlerin yapılması için olduğunu belirtiyordu ama o ayeti şu anda hatırlayamadım.
               mantıkende zaten bilinebilecek bir şeydir bu.Yani ihtiyaç sahipleri olmazsa dünyadaki işleri kim yapacak.örneğin siz çok zengin olsanız gider de tozun dumanın içindeki bir fabrikada çalışır mıydınız?veya amirinizden veya patronunuzdan fırçalar yiyerek çalışmak ister miydiniz?.çöpçü iseniz çöpleri toplar mıydınız?bir site editörüyseniz o  kadar yazıları gözünüz yorularak hepsini gözden geçirir miydiniz? daha bunun gibi yüzlerce misal verilebilir.
               Demekki dünyanın düzeni için insanların bir kısmının ihtiyaç sahibi işçi veya memur,bir kısmı da amir veya patron olması bir ihtiyaç oluyor.Ancak Rabbim zekat müessesesiyle aradaki uçurumu düzeltmek istiyor.Müminlerin emiri zenginlerin ihtiyaçtan fazla mallarından alıp bunları toplayıp fakir ve ihtiyaç sahiplerine adil bir şekilde dağıtmalıdır.
               Bakara219:''
...Yine sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: “İhtiyaçtan arta kalanı.” Allah,size âyetleri böyle açıklıyor ki düşünesiniz.''buyurulmuştur.
          selamlar,sevgiler.

medeni0002
Uzman Uye
Uzman Uye
Simge

Enam165:''Verdikleriyle denemek için sizi yeryüzünün halifeleri kılan ve kiminizi kiminize derecelerle üstün yapan O'dur.
Zuhruf32:''Rabbinin rahmetini onlar mı taksim edip paylaştırıyorlar? Dünya hayatında onların geçimliklerini aralarında Biz taksim ettik; birbirlerine iş gördürmeleri için kimini kimine derecelerle üstün kıldık; Rabbinin rahmeti, onların biriktirdikleri şeylerden daha iyidir.''buyurulmuştur.

takva81
Uzman Uye
Uzman Uye

selamlar.

sayın medeni .. nahl 71. de allah zengin takımını mı öğüyor. yoksa dünya denen yerdeki rıskın çeşitliliğindenmi bahsediyor. bir tarafda çöl bir tarafta yeşil arazi. bir tarafda verimli ovalar. bir tarafta kurak arazilermi. diyor. işte kimizi kimizden üstün kıldığı rısk  bu... yoksa köle zengin edebiyatı yok. dünyanın her yeri aynı değil diyor allah bir yerde çöl bir yerde yeşillik. var allah ezelde böyle taktir etti. burda bir eşitlik söz konusu. yani eşit yapın diyor. yoksa sizin dediğiniz gibi allah birine çok para verdi git onu diğerine ver. yok birilerine arazi verdi git onla başkalarını çalıştır. senden geçinsin. bunlar tam mekke çetesi düşünceleri. allahı bir şekilde egale edip.   allah bize ne büyük bir yük yükledi. sizi yarattı bize emanet etti.   kendi çekildi gitti.   yerde bizi vekil kıldı. şimdi biz sizi rızıklandırıyoruz.bak ayet de sabit. ..

allahın  yalan uydurandan dağa zalim kim olabilir. buyuruyor. allah..

medeni0002
Uzman Uye
Uzman Uye
Simge

selamlar,kıymetli takva81 kardeşim,
                     bu güzel aydınlatıcı bilgilerin için teşekkür ediyorum.Allah senden razı olsun.
                     selamlar,sevgiler.

Eğer Bu Konuya Cevap Yazmak İstiyorsanız İlk Önce giriş
Eğer Kayıtlı Bir Kullanıcı Değilseniz İlk Önce Kayıt Olmalısınız

<< Önceki Sayfa 6
  Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazıcı Sürümü Yazıcı Sürümü

Forum Atla
Sizin yetkiniz yok foruma yeni mesaj ekleme
Sizin yetkiniz yok forumdaki mesajlara cevap verme
Sizin yetkiniz yok forumda konu silme
Sizin yetkiniz yok forumda konu düzenleme
Sizin yetkiniz yok forumda anket açma